Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
4. augusta 2015 Jadrová energia od Energia.skSITA

Prvá vietnamská jadrová elektráreň bude mať reaktory VVER

„Dohoda bola podpísaná v rámci prvého zasadnutia spoločnej rusko-vietnamskej pracovnej skupiny pre výstavbu jadrovej elektrárne Ninh-Thuan 1. Ide o jeden z najvýznamnejších krokov v realizácii plánov vietnamskej vlády na zavedenie jadrovej energetiky. Spoločne s našimi vietnamskými partnermi sme presvedčení, že sa nová elektráreň stane najefektívnejším vietnamským podnikom na výrobu elektriny, ktorý bude spĺňať všetky medzinárodné požiadavky v oblasti jadrovej bezpečnosti,“ uviedol generálny riaditeľ spoločnosti NIAEP-ASE, Valerij Limarenko.

Pod dohodu sa podpísali viceprezident spoločnosti NIAEP, V. N. Savuškin, a viceprezident spoločnosti Vietnam Electricity, Lam Du Son, za účasti predstaviteľov ruskej korporácie pre jadrovú energiu Rosatom, do ktorej štruktúr spoločnosť NIAEP-ASE patrí, a vietnamského ministerstva priemyslu a obchodu.

Vietnam plánuje rozsiahly nástup jadrovej energetiky, ktorá by získala veľký podiel na tamojšej výrobe elektriny. V budúcom desaťročí má byť podľa plánov vietnamskej vlády spustených minimálne šesť jadrových blokov s inštalovaným výkonom vyše 1000 MWe. Prvá jadrová elektráreň Ninh-Thuan 1 (tiež známa ako Phuoc-Dinh) bude využívať ruské jadrové technológie. V roku 2019 má byť začaté liatie betónu do základov reaktorovej budovy prvého bloku s reaktorom VVER-1200, ktorý má byť dokončený v roku 2025. Harmonogram výstavby druhého bloku je oproti prvému posunutý o rok. Lokalizácia prác by mohla dosiahnuť 30 až 40 percent.

Pôvodne boli pre túto lokalitu naplánované bloky typu VVER-1000 podobnej verzie ako v čínskej elektrárni Tchien-wan (pchin-jin: Tianwan), ale neskôr bolo rozhodnuté v prospech reaktorov VVER-1200 podľa projektu AES-2006, ktorý je plánovaný aj v Maďarsku , Fínsku a Turecku (v dvoch posledne menovaných krajinách už začali prípravy staveniska). Štyri bloky tohto typu sú vo výstavbe v ruských jadrových elektrárňach Novovoronežská a Leningradská a v bieloruskej Ostroveckej elektrárni. Neskôr by výstavba elektrárne Nihn-Thuan 1 mala pokračovať ďalšími dvoma bloky rovnakého typu. Palivo do prvej vietnamskej jadrovej elektrárne bude dodávať ruská palivová spoločnosť TVEL, ktorá zásobuje palivom tiež všetky slovenské jadrové reaktory.

Ďalšie štyri bloky v lokalite Ninh-Thuan 2 (tiež Vinh-Hai) a dva bloky elektrárne, pracovne nazývanej Centrálna, majú do roku 2030 zabezpečiť Vietnamu 7,3 GWe inštalovaného výkonu v jadrových elektrárňach. To by znamenalo, že v tom čase bude pochádzať približne jedna desatina vietnamskej elektriny z jadra. Tento podiel by mal do roku 2050 narásť na viac ako dvojnásobok.

Zdroj: AMI Communications Slovakia

K téme

Bezplatné novinky z Energia.sk raz týždenne:
podmienkami používania a potvrdzujem, že som sa oboznámil s ochranou osobných údajov
Copyright © iSicommerce s.r.o. Všetky práva vyhradené. Vyhradzujeme si právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos obsahu.