Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
2. júna 2010 Obnoviteľné zdroje OZE od Energia.skSITA

Prvá geotermálna elektráreň už aj na Slovensku

Projekt výstavby geotermálnej elektrárne na východe Slovenska ležal na stole už od roku 1990, až o 20 rokov neskôr sa projekt opäť dostáva do pohybu. Ako uviedol pre agentúru TASR Ondrej Šebesta, hovorca majoritného vlastníka vrtov SPP, “ výstavba geotermálnej elektrárne s výkonom 3,5 MW v stredisku Ďurkov je v súčasnosti v prípravnej fáze. Hotová by mala byť v roku 2012.

Na projekte Geoterm sa spolupodieľajú Slovenský plynárenský priemysel, Teplárne Košice (TEKO), Košický samosprávny kraj a Ministerstvo hospodárstva SR. Projektovú realizáciu má v súčasnosti pod správou spoločnosť Geoterm, a.s., Košice. Podľa štúdie realizovateľnosti by elektráreň mohla zásobovať približne 11 tis. domácností. Celkové náklady zahŕňajúce doterajšie investície predstavujú 30 mil. eur. Ak by sa využili všetky tri geotermálne strediská, bolo by možne vyrábať 8 až 9 MW elektriny.

V prvej fáze projektu sa plánuje realizovať výhradne geotermálna elektráreň, až neskôr príde k využívaniu odpadového tepla pre účely vykurovania, či rekreačnej činnosti. Geotermálna energia bude teplovodom dopravovaná z geotermálnych stredísk do spoločnosti Tepláreň Košice (TEKO), odkiaľ sa dostane do domácností. Odhaduje sa, že geotermálny zdroj by mal pokryť 40 % ročnej spotreby tepla mesta Košice.

K téme

Bezplatné novinky z Energia.sk raz týždenne:
podmienkami používania a potvrdzujem, že som sa oboznámil s ochranou osobných údajov
Copyright © iSicommerce s.r.o. Všetky práva vyhradené. Vyhradzujeme si právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos obsahu.