Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
22. júna 2012 Plyn a ropa od Energia.skTASR

Prudký pokles cien ropy otvára priestor pre zlacnenie pohonných látok

„Ak teda nepríde k prudkej korekcii ropy smerom hore alebo významnému zvýšeniu daní (DPH alebo spotrebnej dane), tak sa pravdepodobne môžeme tešiť na pokles cien pohonných hmôt,“ avizoval v tejto súvislosti analytik ČSOB Marek Gábriš.

Cena ropy začala klesať najmä pre obavu zo spomalenia svetovej ekonomiky. Ropa je totiž cyklická komodita a pri ochladení ekonomiky klesá dopyt po nej. Štvrtková ostrá reakcia trhov prišla po zhoršení ekonomického výhľadu americkým FED-om, ako aj sérii horších čísiel z ďalších kľúčových krajín.

„Napriek poslednému poklesu cien ropy, aj po zohľadnení kurzového vývoja eura a amerického dolára, zostávajú naše ceny PHM pomerne vysoko,“ upozornil Gábriš s tým, že ak by neprišlo k ich poklesu, tak to môže opäť podporiť „palivovú turistiku“ Slovákov, podobne ako v roku 2011. Z tohto dôvodu vtedy prišlo k prepadu tržieb v maloobchode s pohonnými látkami takmer o 15 %.

Copyright © TASR 2012

K téme

Bezplatné novinky z Energia.sk raz týždenne:
podmienkami používania a potvrdzujem, že som sa oboznámil s ochranou osobných údajov
Copyright © iSicommerce s.r.o. Všetky práva vyhradené. Vyhradzujeme si právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos obsahu.