Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
pokuty energetika
1
Otvoriť Foto TU
Otvoriť galériu
Foto: ilustračné, GettyImages
11. januára 2022 Ostatné od Energia.skSITA

Protimonopolný úrad uložil trom firmám pokuty vo výške takmer 9 miliónov eur

Bližšie nešpecifikované firmy mali uzatvoriť kartelovú dohodu. Ako informovala hovorkyňa PMÚ Adriana Oľšavská, rozhodnutie úradu ešte nenadobudlo právoplatnosť, keďže účastníci konania môžu podať voči tomuto rozhodnutiu rozklad.

PMÚ začal konať na základe podnetu od nadácie Zastavme korupciu. Tá mala podozrenie z koordinácie postupu podnikateľov vo verejnom obstarávaní vyhlásenom prevádzkovateľom elektrizačnej prenosovej sústavy na území Slovenskej republiky.

Na základe uvedeného podnetu úrad začal prešetrovanie týkajúce sa protisúťažného konania podnikateľov spočívajúceho v koordinácii ich postupu pri predkladaní ponúk do verejného obstarávania,“ dodala Oľšavská.

Predmetom verejného obstarávania bola dodávka stavebných a montážnych prác, súvisiacich tovarov a služieb potrebných pri výstavbe a uvedení do prevádzky špecifického elektrického zariadenia. Hodnota víťaznej ponuky prevyšovala 35 miliónov eur.

Upozornila na tender

Ako informovala nadácia Zastavme korupciu, spomínanú zákazku vyhrala dvojica firiem Alter Energo a SAG Elektrovod.

Prvá firma je pod kontrolou rodiny Brhelovcov. Naša nadácia PMÚ hneď na tento tender upozornila, pretože sa nám nepáčil neštandardne široký rozptyl v cenách uchádzačov,“ uviedla Xénia Makarová z nadácie Zastavme korupciu.

Variabilita v cenách

Rozdiel medzi najnižšou a najvyššou ponukou uchádzačov v niektorých položkách bol podľa nadácie viac ako sedemnásobný. Táto variabilita v cenách tak podľa nadácie naznačovala, že ceny nezohľadňujú skutočné náklady na dodávky, ale mohlo dôjsť k dohode medzi uchádzačmi.

Nadácii sa taktiež nepozdávalo, že v rovnakom čase SEPS vyhlásil hneď dve väčšie montážne zákazky. „Vyhlásenie dvoch zákaziek súčasne dávalo uchádzačom veľmi dobré možnosti pre uzavretie kartelovej dohody,“ konštatovala Makarová.

Správne konanie

PMÚ začal správne konanie voči šiestim podnikateľom vo veci možnej dohody obmedzujúcej súťaž. Pokutu úrad nakoniec uložil len trom účastníkom konania.

K ďalším trom účastníkom konania sme nepreukázali, že by títo porušili ustanovenia zákona o ochrane hospodárskej súťaže,“ uzavrela Oľšavská.

K téme

Bezplatné novinky z Energia.sk raz týždenne:
podmienkami používania a potvrdzujem, že som sa oboznámil s ochranou osobných údajov
Copyright © iSicommerce s.r.o. Všetky práva vyhradené. Vyhradzujeme si právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos obsahu.