Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
Slovnaft čerpačka - SITA
1
Otvoriť Foto TU
Otvoriť galériu
Ilustračná foto: čerpacia stanica Slovnaft. Foto: SITA / Jozef Jakubčo.
21. júla 2011 Plyn a ropa od Energia.skSITA

Protimonopolný úrad: Slovnaft zneužíval dominantné postavenie

Protimonopolný úrad (PMÚ) SR potvrdil pokutu viac ako 9 mil. eur uloženú ešte v decembri 2010 spoločnosti Slovnaft, a. s. Agentúru SITA o tom informoval úrad. Pokutu úrad uložil za zneužívanie dominantného postavenia firmy formou diskriminácie pri veľkoobchodnom predaji benzínu na Slovensku počas roka 2006 a pri veľkoobchodnom predaji nafty v rokoch 2005 a 2006.

„Správanie spoločnosti malo vykorisťovateľský charakter a viedlo k zníženiu spotrebiteľského prospechu. Rozdiel z objektívne nezdôvodnených vyšších cien niektorým odberateľom spoločnosť Slovnaft využila vo svoj prospech,“ tvrdí PMÚ. Rozhodnutie úradu nadobudlo právoplatnosť 20. júla tohto roku.

PMÚ: Slovnaft účtoval neodôvodnene vyššie ceny

Keďže je Slovnaft podľa PMÚ dlhodobo lídrom na trhoch veľkoobchodného predaja automobilových benzínov a motorovej nafty, môže sa pri určovaní cenovej politiky správať nezávisle, pretože nie je pod dostatočným konkurenčným tlakom. „Spoločnosť v posudzovanom období zneužila svoje dominantné postavenie netransparentnou cenovou politikou, v rámci ktorej svojím odberateľom účtovala odlišné zľavy, ktoré nevedela objektívne zdôvodniť,“ poukazuje úrad.

PMÚ ďalej tvrdí, že v rámci konania bolo preukázané, že Slovnaft mal dostatočné informácie o svojich odberateľoch a ich preferenciách, a preto vedel pre každého stanoviť individuálnu cenu, ktorú bol ochotný zaplatiť. „Vyššie ceny v porovnaní s tými, ktoré im prináležali podľa cenovej metodiky spoločnosti, poskytovala spoločnosť tým odberateľom, ktorí neboli dostatočne atraktívni pre konkurenciu a boli teda viac závislí na spoločnosti Slovnaft,“ konštatuje úrad.

Aktuálne rozhodnutie podľa PMÚ nezasahuje do práva firmy poskytnúť v rámci konkurenčného boja odberateľovi, o ktorého má záujem konkurencia, lepšiu cenu v záujme udržania si takéhoto zákazníka. „Firma nie je sankcionovaná za poskytovanie lepších cien pre svojich odberateľov, ale za poskytovanie vyšších cien pre niektorých odberateľov v porovnaní s cenami, ktoré im podľa ňou nastaveného systému zliav mala poskytnúť,“ uvádza úrad. Slovnaft podľa PMÚ môže bojovať o svojich zákazníkov nižšími cenami, na druhej strane ako podnikateľ v dominantnom postavení musí vedieť objektívne odôvodniť, prečo pri porovnateľnom plnení žiada od niektorých odberateľov vyššie ceny v porovnaní s ostatnými.

Slovnaft: Odvoláme sa na súde

Spoločnosť Slovnaft považuje aktuálne rozhodnutie PMÚ za nezákonné a zotrváva na svojom tvrdení o neprimeranej a netransparentne uloženej pokute. Podľa jej hovorcu Antona Molnára sa preto so žalobou obráti na Krajský súd v Bratislave. Molnár tvrdí, že PMÚ účelovo počas celého správneho konania menil právnu kvalifikáciu posudzovaného konania spoločnosti. „Úrad nepreukázal, že správanie sa spoločnosti malo negatívny dopad na súťaž a jeho závery nesmerujú k ochrane súťaže ale konkrétnych súťažiteľov, čo nie je cieľom a úlohou súťažného práva,“ uviedol hovorca.

Text: SITA, energia

Ilustračná foto: SITA

K téme

Bezplatné novinky z Energia.sk raz týždenne:
podmienkami používania a potvrdzujem, že som sa oboznámil s ochranou osobných údajov
Copyright © iSicommerce s.r.o. Všetky práva vyhradené. Vyhradzujeme si právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos obsahu.