Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
Lupa - FreeDigitalPhotos.net
1
Otvoriť Foto TU
Otvoriť galériu
Ilustračná snímka
27. apríla 2017 Plyn a ropa od Energia.skSITA

Protimonopolný úrad prešetruje konanie SPP a trh s plynom

Protimonopolný úrad (PMÚ) spustil minulý mesiac prešetrovanie na trhu so zemným plynom. Urobil tak na základe podnetu voči konaniu spoločnosti Slovenský plynárenský priemysel, ktoré by mohlo predstavovať zneužívanie dominantného postavenia.

„Protimonopolný úrad SR začal prešetrovanie daného prípadu v marci 2017,“ potvrdila pre náš portál hovorkyňa PMÚ Adriana Oľšavská. Zároveň dodala, že prípad je len na začiatku. „Prešetrovanie je v počiatočnom štádiu, v rámci ktorého si úrad vyžiadal informácie od podnikateľov pôsobiacich na trhu,“ uviedla.  

Účelom prešetrovania je zistiť, či by konanie SPP mohlo predstavovať porušenie zákona o ochrane hospodárskej súťaže a či je dôvod na začatie oficiálneho konania. „Vykonávanie tohto prešetrovania neznamená, že došlo k porušeniu zákona,“ zdôraznil PMÚ v žiadosti o podklady a informácie, ktoré zaslal samotnému SPP aj ostatným plynárenským firmám.

„SPP kladie veľký dôraz na dodržiavanie všetkých právnych predpisov, osobitne predpisov o ochrane hospodárskej súťaže. Nie sme si vedomí žiadneho relevantného postupu alebo konania v rozpore s príslušnými právnymi predpismi,“ uviedol pre náš portál hovorca spoločnosti Ondrej Šebesta. „SPP poskytuje PMÚ SR všetku potrebnú súčinnosť,“ dodal.

Stav v maloobchode i veľkoobchode

Úrad sa zaujímal o situáciu na veľkoobchodnom aj maloobchodnom trhu, vrátane verejného obstarávania a súťaže. Pri maloobchode PMÚ napríklad podrobne skúma vývoj od čias liberalizácie po roku 2009 či problémy pri tvorbe ponúk pre regulovaných aj neregulovaných odberateľov plynu. V rámci veľkoobchodu zase zisťoval možnosti nákupu plynu, objemy a spôsoby jeho predaja či využívanie služieb poskytovaných prevádzkovateľom prepravnej siete eustream na virtuálnom obchodnom bode plynu.

Oslovení dodávatelia nám potvrdili, že údaje poskytnuté PMÚ v podkladoch nepovažujú za bežne požadované a pre zapojených obchodníkov sú unikátne. Obávajú sa tiež zámeru a toho, či sa vôbec niekedy dozvedia výsledok zisťovania.

Témou prešetrovania sú aj možnosti zlepšenia obchodovania s plynom, o ktorých včera diskutovali aj zástupcovia plynárenského sektora na konferencii SPNZ. Podkladom pre debaty na tomto podujatí sa stala štúdia zaoberajúca sa možnosťami virtualizácie domáceho bodu, podpory transparentnosti a zefektívnenia obchodovania.

Takmer všetci účastníci z radov biznisu i ÚRSO prípravu štúdie privítali a považujú ju za dobrý impulz do rokovaní napríklad aj o možnej realizácii nezávislého operátora trhu. O jeho zriadení sa hovorí už asi od roku 2010, najviac sa mu bráni SPP-Distribúcia, ktorá dnes činnosti operátora vykonáva. Potreby a špecifiká slovenského trhu, náklady a dopady jednotlivých námetov a riešení je však treba ešte dôkladne zanalyzovať a vydiskutovať.

Jedným očkom

Aktuálne protimonopolný úrad priamo reaguje na podnet týkajúci sa SPP, ktorý je od roku 2014 plne v rukách štátu. Kedysi monopolný dodávateľ plynu svoj podiel na trhu s dodávkou plynu koncovým odberateľom postupne znižuje, avšak vedúce postavenie mu zostáva, obzvlášť u cenovo regulovaných segmentov, tzv. zraniteľných odberateľov.

Percentuálny podiel SPP v dodávke plynu koncovým odberateľom podľa kategórií

2012

2013

2014

2015

2016

Všetci odberatelia

69,97

63,22

60,99

57,13

55,50

Domácnosť (cenová regulácia)

89,50

78,95

72,74

70,21

68,58

Malý podnik (cenová regulácia

X

88,25

84,60

69,47

75,31

Priemysel

62,64

56,96

56,03

51,82

49,64

Zdroj: ÚRSO

Fungovaniu slovenského trhu s plynom, rozvoju konkurencie a zároveň spôsobu štátnej regulácie, sa PMÚ venoval aj v minulosti, a to v roku 2010 aj 2015, kedy vydal popisné sektorové správy. Vychádzal však predovšetkým z verejných údajov ÚRSO a ministerstva hospodárstva, nie insiderských informácií priamo od účastníkov trhu. Tí by mali na liberalizovanom trhu s energiami medzi sebou otvorene súťažiť v maximálnej miere tak, aby sa pozitívny vplyv konkurencie prejavil aj u spotrebiteľov.

V júli 2015 protimonopolný úrad pre náš portál uviedol, že sa chce pozrieť aj na potrebu cenovej regulácie pri dodávkach plynu. V rámci pripomienkovania dnes platnej regulačnej politiky následne koncom roka 2016 upozornil, že spôsob definovania a využívania kategórie zraniteľných odberateľov v rámci legislatívy SR nekorešponduje s legislatívou EÚ, v rámci ktorej ide o ochranu úzkej, vopred definovanej skupiny.

Úlohou PMÚ je zasahovať proti zakázaným praktikám a kontrolovať štruktúru trhov a tiež pôsobiť na vytváranie priaznivých konkurenčných podmienok, pričom posudzuje konanie firiem aj orgánov štátnej správy.

© energia.sk

K téme

Bezplatné novinky z Energia.sk raz týždenne:
podmienkami používania a potvrdzujem, že som sa oboznámil s ochranou osobných údajov
Copyright © iSicommerce s.r.o. Všetky práva vyhradené. Vyhradzujeme si právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos obsahu.