Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
Zákon
1
Otvoriť Foto TU
Otvoriť galériu
Ilustračné foto
18. júna 2015 Elektrina a elektrická energia od Energia.skSITA

Protimonopolný úrad odhalil kartel v energetike

Protimonopolný úrad SR (PMÚ) uložil spoločnostiam ČKD Praha Diz, A.En.Invent AG a Etin, ktoré pôsobia v energetike, pokutu vo výške 153.573 eur. Z rozhodnutia PMÚ vyplýva, že v roku 2009 si podnikatelia vymieňali citlivé informácie a koordinovali svoj postup pri predkladaní cenových ponúk vo verejnej obchodnej súťaži. Tender sa týkal realizácie linky na výrobu zariadení pre výrobu elektriny z obnoviteľných zdrojov. Hodnota zákazky bola takmer 15 miliónov eur.

„Cieľom tejto koordinácie bolo, aby predmetnú zákazku získal vopred určený uchádzač, a to za dohodnutú cenu. Konanie podnikateľov bolo vyhodnotené úradom ako dohoda obmedzujúca súťaž podľa § 4 zákona o ochrane hospodárskej súťaže, ktorej cieľom bolo určovať ceny, rozdeliť si trh a vylúčiť konkurenciu z procesu súťaže o uvedenú zákazku,“ píše v stanovisku úrad. 

Úrad zároveň dodal, že kolúzia v procese verejného obstarávania patrí svojou povahou medzi najzávažnejšie porušenia súťažných pravidiel.

Dvom z účastníkov konania znížil PMÚ pokuta o 50%, resp. 10% z dôvodu uplatnenia programu zhovievavosti. Keďže firmy priznali účasť na porušení zákona a prevzali za ňu zodpovednosť, úrad na základe urovnania všetkým účastníkom konania znížil pokutu o ďalších 30%.

Úrad zverejnil, že najvyššiu pokutu vo výške 129.963 eur dostala spoločnosť ČKD Praha Diz. Druhý subjekt A.En.Invent AG musí zaplatiť 16.792 eur. Poslednou potrestanou firmou je Etin, ktorej výška sankcie predstavuje 6.845 eur. Rozhodnutie nadobudlo právoplatnosť v pondelok.

© energia.sk

K téme

Bezplatné novinky z Energia.sk raz týždenne:
podmienkami používania a potvrdzujem, že som sa oboznámil s ochranou osobných údajov
Copyright © iSicommerce s.r.o. Všetky práva vyhradené. Vyhradzujeme si právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos obsahu.