Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
balón-Flickr
1
Otvoriť Foto TU
Otvoriť galériu
Ilustračná snímka: Žlté balóny. Foto: Flickr.com/hectorir (Licencia Creative Commons)
11. júna 2012 Obnoviteľné zdroje OZE od Energia.skTASR

Protestujúci budú pred ÚRSO vypúšťať slnečné prasiatka

Predmetom protestu je plánované zníženie výkupných cien za elektrinu zo solárnych zariadení. ÚRSO aj po stretnutí zo zástupcami SAPI trvá na tom, že sa výkupná cena slnečnej energie zníži zo súčasných 194 na 119 eur, a to už od 1. júla.

Zástupcovia SAPI sú presvedčení, že toto opatrenie je likvidačné a pripraví o prácu „stovky, možno tisíce ľudí – od projektantov po montérov a elektrikárov, ktorí pracujú v odvetví využívania slnečnej energie. V odvetví, ktoré má obrovský potenciál a patrí v iných krajinách medzi najperspektívnejšie,“ tvrdia zástupcovia SAPI.

Právne analýzy podľa SAPI potvrdili, že krok ÚRSO je v rozpore s platnou slovenskou aj európskou legislatívou, pretože mení výkupné ceny uprostred regulačného obdobia.

„Odmietame tieto praktiky. Považujeme ich za priamu snahu štátu likvidovať výrobu elektrickej energie zo slnka. Toto opatrenie nemá žiadne reálne ani ekonomické opodstatnenie. Slnečná energia nezdražuje elektrinu pre spotrebiteľov. Naopak, drahé investičné projekty – napr. výstavba nových jadrových zariadení – zaťažujú peňaženku občana oveľa viac. Navyše, verejnosť môže len ťažko kontrolovať efektívnosť a transparentnosť takýchto nákladov,“ vyhlásila Galeková.

Dodala, že slnečná energia je dnes určená predovšetkým malým a stredným spotrebiteľom, ktorí chcú mať pod kontrolou svoj energetický manažment. „Nikomu tým neubližujú, šetria peniaze aj životné prostredie,“ podčiarkla.

Zdroj: TASR, energia

K téme

Bezplatné novinky z Energia.sk raz týždenne:
podmienkami používania a potvrdzujem, že som sa oboznámil s ochranou osobných údajov
Copyright © iSicommerce s.r.o. Všetky práva vyhradené. Vyhradzujeme si právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos obsahu.