Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
Tretie pokračovanie projektu Zelená domácnostiam Slovenská inovačná a energetická agentúra
1
Otvoriť Foto TU
Otvoriť galériu
Foto: ilustračné, GettyImages
26. apríla 2022 Obnoviteľné zdroje OZE od Energia.skSITA

Projekt Zelená domácnostiam pokračuje, Slovenská inovačná a energetická agentúra rozbieha tretie kolo

V krátkom čase tak bude možné znova požiadať o podporu na inštaláciu zariadení na využívanie obnoviteľných zdrojov energie. Ako ďalej informuje agentúra, spolu bude na poukážky k dispozícii viac ako 15,8 mil. eur. Doteraz pritom SIEA podporila viac ako 36 000 nových inštalácií.

Reagujeme na veľký záujem o túto formu pomoci zo strany domácností, ktoré v posledných mesiacoch čelia rastúcim cenám energie. Preto operatívne presúvame na projekt Zelená domácnostiam III voľné financie z iných oblastí. Nový, tretí projekt bude prebiehať paralelne so súčasným druhým projektom, ktorý bude v najbližších mesiacoch s predstihom ukončený,“ uviedol generálny riaditeľ agentúry Peter Blaškovitš.

Žiadosti o poukážky

Žiadosti o poukážky na inštaláciu kotlov na biomasu budú môcť domácnosti podávať od 2. mája, pre fotovoltické panely od 4. mája, pre slnečné kolektory od 9. mája a tepelné čerpadlá od 11. mája 2022. Elektronický systém umožní vypĺňanie žiadostí v určené dni v čase od 15.00 na tejto stránke.

Chceme, aby podpora kontinuálne pokračovala, podmienky na získanie poukážky zostávajú rovnaké a nezmenená je aj výška príspevkov na kúpu a inštaláciu zariadení. Domácnosti budú môcť žiadosti registrovať cez osvedčený elektronický systém, prostredníctvom ktorého môžu sledovať, ako sa blíži termín vydania poukážky a v prípade potreby žiadosť aj upraviť. Na inštaláciu zariadení budú mať tri mesiace od vydania poukážky,“ dodal Blaškovitš.

Výška príspevkov

Výška príspevkov môže pokryť maximálne 50 % oprávnených nákladov na inštaláciu. Suma uvedená na poukážke závisí od inštalovaného výkonu zariadenia.

Pri slnečných kolektoroch je príspevok najviac 1 750 eur, pri fotovoltických paneloch a kotloch na biomasu po 1 500 eur a pri tepelných čerpadlách 3 400 eur.

Podporu dostanú domácnosti vo forme poukážok, ktoré si môžu uplatniť u zhotoviteľov. Poukážky prepláca SIEA priamo zhotoviteľom po dokončení inštalácie.

K téme

Bezplatné novinky z Energia.sk raz týždenne:
podmienkami používania a potvrdzujem, že som sa oboznámil s ochranou osobných údajov
Copyright © iSicommerce s.r.o. Všetky práva vyhradené. Vyhradzujeme si právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos obsahu.