Projekt REFUGE zvýši počet kvalifikovaných pracovníkov v energetike
Energetická náročnosť sveta sa pomalým tempom zdvojnásobuje, zásoby prírodných zdrojov pri stále rastúcich nárokoch ľudstva na energie sa postupne vyčerpávajú, preto je návrat k zmysluplnému využitiu obnoviteľných zdrojov nevyhnutný.
EkoFond v rámci Programu celoživotného vzdelávania – podprogramu Leonardo da Vinci mnohostranné projekty „Prenos inovácií“ EÚ – inicioval projekt REFUGE (Renewable Energy for Future Generations – Obnoviteľná energia pre budúce generácie), zameraný na vzdelávanie o OZE. Cieľovou skupinou boli najmä výchovní a kariérni poradcovia na základných školách.
Partnermi projektu boli SOŠ elektrotechnická Trnava, Spojená škola Kremnička, SOŠ technická Prešov, Štátny inštitút odborného vzdelávania, Integrovaná střední škola Sokolnice (partner projektu z Českej republiky) a konzultačná a vzdelávacia agentúra IDEC – partner z Grécka, od ktorého sa prenášala inovácia.
Záverečná konferencia projektu REFUGE sa venovala prezentácii dosiahnutých výsledkov. Projekt REFUGE prispel k lepšiemu previazaniu odborného vzdelávania v oblasti energetiky s reálnymi potrebami na trhu práce. Jedným z kľúčových výstupov projektu REFUGE je príručka s názvom Zamestnanie v oblasti obnoviteľných zdrojov energie. Ide o dôležitý informačný nástroj pre výchovných a kariérnych poradcov, prostredníctvom ktorého môžu poradiť žiakom a ostatným záujemcom o povolanie v oblasti energetiky, alebo pre tých, ktorí uvažujú o zmene svojej kvalifikácie smerom k novému povolaniu v oblasti OZE.
Krstnými rodičmi novej príručky sa počas slávnostného aktu stali Sofia Spiliotopoulou, výkonná riaditeľka konzultačnej a vzdelávacej agentúry IDEC a Eva Guliková, správkyňa EkoFondu. „Verím, že táto príručka učená pre výchovných a kariérnych poradcov uľahčí vykonávanie ich poradenskej činnosti a zlepší povedomie o OZE a pracovných príležitostiach v oblasti OZE a v konečnom dôsledku zvýši počet kvalifikovaných pracovníkov. Našou spoločnou snahou je, aby výchovní a kariérni poradcovia mohli využiť odborné rady a identifikovať nové a perspektívne pracovné príležitosti v oblasti OZE a nasmerovať záujemcov správnym smerom,“ povedala pri príležitosti krstu Eva Guliková, správkyňa EkoFondu.
Projekt REFUGE vznikol na základe predchádzajúcej spolupráce stredných odborných škôl a EkoFondu v rámci projektu implementácie experimentálneho študijného odboru Technik energetických zariadení budov, ktorý aktuálne navštevuje 300 žiakov. Výsledkom tohto projektu sú aj tri novovybudované odborné učebne (v SOŠ v Trnave, Banskej Bystrici a Prešove) a predovšetkým motivácia mladých ľudí o tento typ odbornej prípravy, ako aj veľký záujem budúcich zamestnávateľov o ich absolventov.
Hlavné výsledky projektu REFUGE:
- Príručka pre výchovných a kariérnych poradcov so zoznamom povolaní v OZE spolu s profilmi pracovníkov pre tieto zamestnania na Slovensku a v Českej republike (vychádza z existujúcej príručky pre iné krajiny EÚ).
- Učebné osnovy na školenie výchovných a kariérnych poradcov a pedagógov stredných odborných škôl a zamestnaní v OZE
- Dva učebné texty o obnoviteľných zdrojoch energie pre 3. a 4. ročník nového študijného odboru Technik energetických zariadení budov
Cieľové skupiny projektu REFUGE:
- výchovní poradcovia základných a stredných škôl
- kariérni poradcovia spolupracujúci najmä s ľuďmi na trhu práce, so základnými a strednými školami
- žiaci základných a stredných škôl a ich rodičia
- ľudia na trhu práce uvažujúci o zmene súčasnej kvalifikácie smerom k novej profesii v oblasti OZE
- inštitúcie podieľajúce sa na vzdelávaní a rozvoji výchovných a kariérnych poradcov
- úrady práce
Bližšie informácie o projekte REFUGE sú na webovej stránke www.refuge.ekofond.sk
Zdroj: SPP