Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
29. decembra 2014 Plyn a ropa od Energia.skTASR

Projekt plynovodu Eastring má podľa Eustreamu na Balkáne podporu

Plynovod Eastring by pomohol výrazne diverzifikovať dopravné trasy plynu pre krajiny Balkánu, zvýšil by bezpečnosť dodávok plynu a maximálne by dokázal využiť robustnú existujúcu infraštruktúru v partnerských krajinách. Navyše by bol kompatibilný s ďalšími plynárenskými projektmi v regióne, napríklad pre projekty privážajúce plyn z Azerbajdžanu, severnej Afriky, LNG, alebo aj Ruska.

Plynárenský projekt Eastring predstavuje zároveň aj výhodnú alternatívu nedávno zrušeného projektu South Stream. Okrem uvedených výhod je projekt Eastring navyše lacnejší a umožňuje neobmedzený prístup pre všetkých záujemcov o prepravu, samozrejme vrátane možnosti prepravy ruského plynu.

Predstavitelia spoločností Bulgartransgaz a Transgazu podľa Chuguryana prejavili záujem o projekt, a preto sa strany dohodli na vytvorení pracovných skupín. Ich cieľom bude hlbšia analýza technických možností a prepočtov potrebných na realizáciu projektu. Ďalšie bilaterálne rokovanie pracovných skupín bude v prvej polovici januára v Sofii a na konci mesiaca v Bukurešti.

Plynovod Eastring by prepájal existujúci prepojovací bod Veľké Kapušany, kde spoločnosť Eustream prevádzkuje a vlastní kompresorovú stanicu s tranzitným potrubím spájajúcim Ukrajinu, Rumunsko a Bulharsko. Projektovaná kapacita plynovodu Eastring dosahuje objem 20 miliárd kubických metrov ročne v oboch smeroch. Podľa predbežných prepočtov by jeho cena bola 750 miliónov eur v najkratšom uvažovanom variante.

Eustream je prevádzkovateľom prepravnej siete zemného plynu v Slovenskej republike. Jeho hlavným poslaním je preprava zemného plynu na Slovensko a cez jeho územie na európske trhy. Vlastní a prevádzkuje vysokotlakový prepravný systém, ktorý pozostáva zo 4 až 5 paralelných potrubí v celkovej dĺžke viac ako 2255 km a štyroch kompresorových staníc s celkovým inštalovaným výkonom vyše 600 MW.

Copyright © TASR 2014

K téme

Bezplatné novinky z Energia.sk raz týždenne:
podmienkami používania a potvrdzujem, že som sa oboznámil s ochranou osobných údajov
Copyright © iSicommerce s.r.o. Všetky práva vyhradené. Vyhradzujeme si právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos obsahu.