Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
Bager
1
Otvoriť Foto TU
Otvoriť galériu
Foto: Flickr.com / Bruce Berrien (licencia Creative Commons)
19. októbra 2010 Plyn a ropa od Energia.skTASR

Projekt plynovodného prepojenia Slovenska s Maďarskom žije

Spoločnosti eustream, a. s. zo Slovenska a FGSZ z Maďarska obnovili 15. októbra 2010 druhú (záväznú) fázu procesu Open Season, ktorý sa týka plánovaného plynovodného prepojenia medzi Slovenskom a Maďarskom. Druhú fázu posunuli do druhej etapy.

Druhé (záväzné) kolo Open Season je otvorené pre:

  • tých záujemcov, ktorí sa registrovali v nezáväznej prvej fáze,
  • tých záujemcov, ktorí sa registrovali v prvej etape súčasnej druhej fázy,
  • tie subjekty, ktoré majú záujem o prepravu plynu cez nové slovensko-maďarské plynovodné prepojenie.

Konečný termín pre predkladanie záväzných žiadostí je 8. december 2010. Eustream a FGSZ vyhodnotia záujemcov koncom decembra 2010.

Hovorkyňa eustream-u Danica Beharková pripomenula, že tak pokračuje proces, ktorý sa začal v prvej polovici tohto roka. Po vyhodnotení doterajších nezáväzných žiadostí sa niektoré podmienky projektu zmenili, aby boli viac v súlade s potrebami trhu so zemným plynom.

O slovensko-maďarskom plynovode

Spustenie plynovodného prepojenia medzi Slovenskom a Maďarskom sa očakáva začiatkom roka 2014. Memorandum o jeho vybudovaní sa podpísalo ešte v júni 2009. Plánovaný plynovod by mal mať dĺžku 115 km na trase Veľké Zlievce – Vecsés.

Maďarsko-slovenské prepojenie zabezpečí Slovensku prístup k plánovaným plynovodom Nabucco, Južný tok, ako i k terminálu so skvapalneným zemným plynom LNG v Chorvátsku.

Projekt sa bude čiastočne financovať aj z prostriedkov EÚ v rámci Európskeho energetického programu pre hospodársku obnovu (EEPR).

TASR, energia

K téme

Bezplatné novinky z Energia.sk raz týždenne:
podmienkami používania a potvrdzujem, že som sa oboznámil s ochranou osobných údajov
Copyright © iSicommerce s.r.o. Všetky práva vyhradené. Vyhradzujeme si právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos obsahu.