Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
Bioplyn
1
Otvoriť Foto TU
Otvoriť galériu
Foto: Flickr.com / Ajay Tallam (licencia Creative Commons)
4. septembra 2010 Obnoviteľné zdroje OZE od Energia.skTASR

Projekt EÚ v oblasti bioplynu sa realizuje i na Slovensku

Slovensko bude spoločne s ostatnými krajinami strednej Európy využívať bioplyn inovatívnym spôsobom. Zapojilo sa do projektu „SEBE – Sustainable and Innovative European Biogas Environment“. Okrem našej krajiny sa tiež zapojili i Rakúsko, Česko, Nemecko, Maďarsko, Taliansko, Poľsko, Slovinsko a Ukrajina, informovala Linda Adameková z OZ No Gravity, ktoré je projektovým partnerom za Slovensko.

„Know-how pochádza z Rakúska. Investovaných bude viac ako 3,2 milióna eur. S celkovým rozpočtom je tak spustený najväčší projekt týkajúci sa bioplynu v strednej Európe,“ uviedla Adameková. Financovanie projektu 75-% podielom preberie predovšetkým EÚ.

Základom projektu je smernica EÚ z roku 2009 o využívaní OZE. Skončiť by sa mal do februára 2013.

Pokiaľ ide o samotný priebeh projektu, strategicky je zaujímavý predovšetkým pre Rumunsko a Ukrajinu. Ich ekonomiky sa totiž vo veľkej miere orientujú na poľnohospodárstvo, ktoré sa rozvíja vďaka priaznivej geografickej polohe. Hlavné impulzy pre medzinárodnú spoluprácu sa preto očakávajú predovšetkým od týchto krajín.

TASR, energia

K téme

Bezplatné novinky z Energia.sk raz týždenne:
podmienkami používania a potvrdzujem, že som sa oboznámil s ochranou osobných údajov
Copyright © iSicommerce s.r.o. Všetky práva vyhradené. Vyhradzujeme si právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos obsahu.