Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
8. septembra 2010 Ostatné od Energia.skTASR

Projekt dostavby JE Mochoviec sa má stať základom centra kompetencií

„Spolu s našimi českými partnermi tu kreujeme centrum skúseností a odbornosti, ktorého poznatky sa budú využívať aj v ďalšom rozvoji jadrovej energetiky v Európe,“ uviedol generálny riaditeľ a predseda predstavenstva Slovenských elektrární Paolo Ruzzini. Zároveň pripomenul, že dnes na stavenisku tretieho a štvrtého bloku JE Mochovce pracuje okolo 2000 ľudí. „Všetci títo sa plne venujú projektu, ale pri tom rozvíjajú svoje kompetencie, svoje skúsenosti a na základe toho by sme chceli vybudovať akési centrum kompetencií v oblasti jadra, ktoré by potom mohlo byť využívané vo všetkých jadrových projektoch, nie len tu, ale aj v Európe, pretože vieme, že Mochovce tri a štyri sú len jedným z projektov, ktorý sa momentálne buduje,“ skonštatoval.

Ruzzini zdôraznil, že v súčasnosti dochádza k rozvoju jadrovej energetiky, kedy mnohé európske krajiny pripravujú projekty na predĺženie životnosti už existujúcich JE, ale aj na výstavbu nových. „V Európe sú dokopy tri, vo Francúzsku je projekt, v ktorom Enel už má účasť. Mnohé krajiny hovoria o nových projektoch, dokonca aj nové krajiny ako je Taliansko, alebo Poľsko rozmýšľajú o výrobe elektriny z jadra. Takže v tomto období jadrovej renesancie veríme, že práve tie kompetencie, ktoré tu rozvíjame v tomto projekte, môžu byť neskôr základom pre nový rozvoj jadrovej energetiky v Európe,“ myslí si Ruzzini.

Projekt centra kompetentnosti privítal aj štátny tajomník Ministerstva hospodárstva a výstavby SR Martin Chren. „Veľmi nás teší, že sa pri tomto projekte potvrdilo, že Slovensko má obrovské kapacity veľmi šikovných, veľmi kvalitných a veľmi vzdelaných ľudí, technikov, inžinierov a energetikov, ktorí boli aj do tohto konkrétneho projektu zapojení,“ dodal.

Copyright © TASR 2010

K téme

Bezplatné novinky z Energia.sk raz týždenne:
podmienkami používania a potvrdzujem, že som sa oboznámil s ochranou osobných údajov
Copyright © iSicommerce s.r.o. Všetky práva vyhradené. Vyhradzujeme si právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos obsahu.