Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
19. januára 2015 Plyn a ropa od Energia.skTASR

Produkcia ropy v Iraku láme rekordy, cena Brentu klesla k 49 USD/barel

Ceny ropy klesli v roku 2014 takmer o polovicu. Dôvodom bolo najprv zvýšenie produkcie v USA na najvyššiu úroveň za viac než 30 rokov a neskôr oznámenie Organizácie krajín vyvážajúcich ropu (OPEC), že ťažobné kvóty meniť nebude. Práve toto rozhodnutie OPEC viedlo k prudkému zrýchleniu poklesu cien ropy na svetových trhoch.

Najnovšie iracký minister ropného priemyslu Ádel Abdul Mahdí povedal, že produkcia ropy v Iraku dosiahla v decembri asi 4 milióny barelov denne (1 barel = 159 litrov). To je 35-ročné maximum a ako uviedla Medzinárodná agentúra pre energiu (MAE), v nasledujúcich mesiacoch môže Irak zaznamenať nové rekordy.

„Vzhľadom na to, že ponuka stále prevyšuje dopyt, dá sa očakávať, že ceny pôjdu ešte nižšie,“ povedal Christopher Bellew zo spoločnosti Jefferies International. Ako dodal, ukázalo sa, že posun cien ropy nad 50 USD má veľmi krátke trvanie. Bellew predpokladá, že pôjdu ešte dolu k úrovni 40 USD/barel.

Cena v Londýne obchodovanej severomorskej ropnej zmesi Brent s dodávkou v marci klesla počas dnešného obchodovania o 1,12 USD na 49,05 USD (42,27 eura) za barel. Do 16.15 h miestneho času sa len mierne posnula nahor na 49,08 USD/barel.

Cena americkej ľahkej ropy WTI s dodávkou vo februári (kontrakt vyprší 20. januára) klesla o 1,07 USD na 47,62 USD/barel. Cena aktívnejšieho marcového kontraktu poklesla o 1,08 USD na 48,05 USD za barel.

(1 EUR = 1,1605 USD)

Copyright © TASR 2015

K téme

Bezplatné novinky z Energia.sk raz týždenne:
podmienkami používania a potvrdzujem, že som sa oboznámil s ochranou osobných údajov
Copyright © iSicommerce s.r.o. Všetky práva vyhradené. Vyhradzujeme si právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos obsahu.