Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
13. marca 2011 Plyn a ropa od Energia.skTASR

Produkcia LNG priamo na lodiach môže byť v budúcnosti lukratívny biznis

Produkcia LNG priamo na lodiach, ktorá je známa pod označením FLNG (Floating Liquefied Natural Gas) by sa mohla spustiť v budúcom desaťročí, ak by súčasné pevninské projekty LNG nestačili pokrývať dopyt.

Medzinárodná agentúra pre energiu (IEA) očakáva, že globálna spotreba plynu vzrastie v rokoch 2008 až 2035 o 44 %, čo znamená najvyšší rast spomedzi všetkých fosílnych palív. Najväčšou mierou sa na tomto raste bude podieľať Čína, zhruba jednou pätinou.

Ako prvá by s FLNG projektom mohla podľa analytikov prísť na trh spoločnosť Royal Dutch Shell, ktorej projekt Prelude pri brehoch Austrálie by mal plyn začať produkovať do piatich až šiestich rokov. Veľký záujem o FLNG má aj brazílska spoločnosť Petrobras.

„Dopyt po plyne bude v neskoršom období rásť, najmä v Ázii a z vlastných zdrojov tento dopyt nepokryjú,“ povedal nórsky expert v oblasti energetiky Jarand Rystad. Najsľubnejšie sa pre túto technológiu javia ložiská plynu pri brehoch Austrálie a krajín juhovýchodnej Ázie, ktoré sú príliš ďaleko od pobrežia na to, aby sa plyn dal z nich bez väčších problémov dopravovať na pevninu. Medzi ďalšie možné lokality patria ložiská vo vodách Kanady, Brazílie a arktickej oblasti Ruska.

Problémom pre nástup FLNG v skoršom období je momentálne presýtenie trhu plynom, ktoré podľa IEA potrvá ešte nejaký čas. Nízka cena napriek rastúcemu dopytu komplikuje investície do náročných projektov, ako je aj FLNG. Druhým je obava z možného výbuchu plynu, ktorý sa bude vo veľkom objeme nachádzať na neveľkom priestore. Lode určené na projekty FLNG budú síce obrovské, ale oproti pevninským komplexom stále malých rozmerov. Shell však už uviedol, že rieši aj tieto problémy a napriek komplikáciám je presvedčený, že produkcia plynu na mori má do budúcnosti veľké šance.

Informovala o tom agentúra Reuters.

Copyright © TASR 2011

K téme

Bezplatné novinky z Energia.sk raz týždenne:
podmienkami používania a potvrdzujem, že som sa oboznámil s ochranou osobných údajov
Copyright © iSicommerce s.r.o. Všetky práva vyhradené. Vyhradzujeme si právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos obsahu.