Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
lng terminal
1
Otvoriť Foto TU
Otvoriť galériu
Foto: Flickr.com/ wirralwater (licencia Creative Commons)
24. augusta 2012 Plyn a ropa od Energia.skTASR

Problémy stavbárov ohrozujú termín dokončenia terminálu na LNG

Terminál v poľskom prístave Świnoujście by mal začať fungovať v polovici roka 2014 a jeho kapacita je 5 miliárd kubických metrov (m3) plynu ročne. Prevádzkovateľ terminálu Polskie LNG, dcérsky podnik štátnej firmy Gaz-System, môže prípadne zvýšiť kapacitu terminálu o ďalších 2,5 miliardy m3 skvapalneného plynu.

Terminál by mal otvoriť Poľsku a jeho susedom prístup na globálny trh s LNG plynom. Ale poľská stavebná firma PBG, ktorá je spolu s talianskou spoločnosťou Saipem a argentínskou firmou Techint členom konzorcia povereného výstavbou terminálu, je už od júna pod ochranou súdu a hrozí jej bankrot.

Mnohé poľské stavebné firmy, ako sú PBG či Polimex, sa dostali do finančných problémov pre cenovú vojnu o projekty na nedávne futbalové majstrovstvá Euro 2012. Poľskí stavbári zredukovali svoje marže, aby získali zákazku, a teraz zápasia s ťažkosťami.

„Znepokojujú nás problémy stavebného sektora, v ktorom pribúda stále viac bankrotov,“ uviedol generálny riaditeľ Polskie LNG Rafal Wardzinski. Dodal, že 25 % z terminálu je už dokončených a termín jeho odovzdania do prevádzky sa zatiaľ nezmenil. Ale prípadný bankrot veľkých stavebných firiem v Poľsku vyvolá domino efekt, ktorý zasiahne aj desiatky menších subdodávateľov, a to môže ohroziť termín dokončenia projektu.

K téme

Bezplatné novinky z Energia.sk raz týždenne:
podmienkami používania a potvrdzujem, že som sa oboznámil s ochranou osobných údajov
Copyright © iSicommerce s.r.o. Všetky práva vyhradené. Vyhradzujeme si právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos obsahu.