Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
5. júna 2017 Elektrina a elektrická energia od Energia.skSITA

Problémy s elektrinou môžu mať v lete Taliani a Poliaci

„V letnom výhľade 2017 pre Slovensko nie je identifikované žiadne riziko adekvátnosti. Očakávaný výrobný výkon bude dostatočný na uspokojenie predvídaných špičiek dopytu toto leto a zaistenie náležitej úrovne bezpečnosti dodávok za normálnych podmienok,“ uviedla Európska sieť prevádzkovateľov prenosových sústav pre elektrinu (ENTSO-E) vo svojom výhľade na toto leto.

V júli môžeme byť pokojní aj v prípade vážnych podmienok. V auguste by síce mohli nastať komplikácie, ale Slovensko disponuje dostatočnými cezhraničnými kapacitami pre dovoz elektriny. Keďže regulačné kapacity sú na rovnakej úrovni ako vlani, ENTSO-E v tejto oblasti neočakáva v lete žiadne kritické obdobia.

Zdroj: ENTSO-E Summer Outlook 2017

Leto je tradične obdobím pre pravidelné odstávky elektrární kvôli údržbe, pričom podstatné sú najmä veľké bloky jadrových elektrární. V Bohuniciach aktuálne finišuje odstávka na bloku 4, ktorá začala 18.5. Oproti pôvodnému plánu bola predĺžená, aktuálne do stredy. Generálna oprava na 3. bloku v Bohuniciach má začať budúci týždeň. V Mochovciach sa odstávka na 1. bloku uskutočnila už na jar, 2. blok sa má odstaviť až v októbri.

Taliani sa zapotia

ENTSO-E ale varuje, že v prípade vlny horúčav je potrebné dôsledne monitorovať dostupnosť kapacít v Taliansku a Poľsku.

Kvôli vysokým teplotám by mali Taliani vyrovnanú bilanciu medzi výrobou a spotrebou elektriny sledovať takmer celé leto, ale obzvlášť od polovice júna do konca júla. Dôvodom je znížený výkon elektrární v severnej a strednej časti krajiny kvôli odstávkam a možné obmedzené toky elektriny.

Taliansky prevádzkovateľ prenosovej sústavy Terna už naplánoval protiopatrenia, napr. reakcie na strane dopytu či dočasnú reaktiváciu zavretých elektrární, ale riziko podľa ENTSO-E pretrváva.

Poľsko v pozore

Poľsku síce nehrozia výpadky v podvečerných hodinách, na ktoré ENTSO-E svoju prognózu dostatočnosti výkonu tradične robí, ale problémy hrozia v poobednom čase. Špička spotreby v Poľsku totiž nastáva medzi 13.-14. hodinou a v krajine je len zanedbateľné množstvo solárnych elektrární, ktoré by mohli tento výrobný deficit zmierniť.

V susednom Nemecku sú síce v danom čase dostupné solárne zdroje, ale kvôli neplánovaným tokom bude dovoz elektriny obmedzený. Na synchrónnom profile s Nemeckom, ČR a Slovenskom bude podľa poľského operátora sústavy PSE k dispozícii len asi 200 MW. Použiť síce môže niekoľko nápravných opatrení, či už na strane spotreby alebo zvýšenie možností pre dovoz, avšak situácia z augusta 2015 podľa ENTSO-E potvrdila, že to nemusí stačiť.

Kvôli vysokým teplotám a suchu vtedy dramaticky klesla hladina riek a nebolo možné dochladzovať zariadenia v uhoľných elektrárňach, ktoré trebalo odstaviť. Veľké priemyselné podniky mali obmedzené dodávky elektriny a havarijná výpomoc poľskej sústave sa poskytovala aj zo slovenských výrobných rezerv.

V snahe riešiť problém s nedostatočným výkonom chce Poľsko zaviesť kapacitný trh. Realitou sa mal stať už v tomto roku, avšak takýto mechanizmus podlieha schváleniu zo strany Európskej komisie, ktorá stanovila niekoľko podmienok. Musí byť dočasný, opodstatnený, otvorený pre všetky technológie a aj pre výrobcov z iných členských štátov tak, aby nebránil súťaži na trhu ani cezhraničným tokom a zbytočne nepredražoval účty odberateľov.

Environmentálne organizácie odhadli, že po zavedení kapacitného trhu v dosiaľ uvažovanej podobe by sa ceny elektriny priemernej poľskej domácnosti zvýšili asi o 30 eur ročne.

© energia.sk

K téme

Bezplatné novinky z Energia.sk raz týždenne:
podmienkami používania a potvrdzujem, že som sa oboznámil s ochranou osobných údajov
Copyright © iSicommerce s.r.o. Všetky práva vyhradené. Vyhradzujeme si právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos obsahu.