Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
100 € bankovka
1
Otvoriť Foto TU
Otvoriť galériu
Ilustračná snímka
1. februára 2017 Elektrina a elektrická energia od Energia.skSITA

Problémy s drahšou distribúciou sú aj na východe

Hoci šéf regulačného úradu Jozef Holjenčík ešte v decembri minulého roka tvrdil, že domácnosti sa môžu tešiť na priemerné zníženie nákladov na energie, k čomu mali prispieť aj závery veľkej kontroly u trojice prevádzkovateľov distribučných sústav, prvé mesiace tohto roka ukazujú, že elektrina zlacnie málokomu.

Jedným z dôvodov je nárast tarify za prevádzkovanie systému (TPS), prostredníctvom ktorej sa dotuje výroba elektriny z obnoviteľných zdrojov, kombinovaná výroba elektriny a tepla aj vynútené spaľovanie domáceho uhlia v Novákoch. Zatiaľ čo pre rok 2016 ju regulačný úrad stanovil na 22,90 €/MWh, v tomto roku je TPS-ka drahšia až o 3,30 eura za megawatthodinu a dosiahla výšku 26,203 €/MWh.

„Čísla pána Matoviča rozhodne nie sú pravdivé. Pravda je, že istá malá časť domácností so zle optimalizovanou odbernou tarifou môže zaznamenať minimálny nárast, ale stále platí, že pre domácnosti na strednom Slovensku celkovo medziročne priemerné náklady na dodávku elektriny klesnú,“ reagoval ešte v pondelok Úrad pre reguláciu sieťových odvetví, ktorý pod tlakom vlády pristúpil k novému cenovému konaniu.

Zároveň odberateľov vyzval, aby si prekontrolovali a prípadne zmenili neadekvátne nastavenú maximálnu rezervovanú kapacitu vyjadrenú hodnotou vstupného ističa. Fixná platba u domácností je pritom viazaná na počet fáz a nie na ampérickú hodnotu ističa. Týmto spôsobom teda môžu svoju spotrebu optimalizovať len podnikatelia.

Pozornosť sa presúva na východ

Dnes šéf opozičnej strany OĽaNO Igor Matovič pred médiami vytiahol reálne zálohové faktúry za elektrinu, ktoré obdržali obyvatelia východného Slovenska. Aj do našej redakcie prišlo viacero sťažností východniarov, ktorí označili minulotýždňovú selektívnu opravu cenového návrhu SSE-Distribúcie za diskrimináciu východu.

Zatiaľ čo do minulého roka malé domácnosti zaradené do tarify D1 platili Východoslovenskej distribučnej (VSD) tarifu za prístup vo výške len 10 centov mesačne za odberné miesto, v tomto roku sa im fixná sadzba násobne zvýšila na úroveň 3,5032 €/mesiac. Tarifa za distribúciu elektriny (vrátane prenosu), ktorej konečná suma sa odvíja od reálne spotrebovanej elektriny, sa týmto domácnostiam v sadzbe D1 naopak znížila zo 61,8 €/MWh na 11,1 €/MWh.

Nárast cien sa ale prejavil aj u spoločnosti Západoslovenská distribučná (ZSD), a to najmä u malých domácností s trojfázovým odberom a tiež u odberateľov, ktorí elektrinou vykurujú.

Pred týždňom premiér Robert Fico na tlačovej konferencii uviedol, že ZSD reklamácie zo strany spotrebiteľov neeviduje a ojedinelé sťažnosti u VSD sa riešia individuálne.

Jedna krajina, tri územia

Nižšie uvádzame niekoľko porovnaní koncovej ceny elektriny u vybraných typov odberateľov.

Napríklad pri garáži či záhradke s ročnou spotrebou elektriny 100 kWh ročne sa celkovo náklady na elektrinu, distribúciu a ostatné poplatky medziročne zvýšia u ZSD o takmer 93 % a u VSD až o 520 %, takmer na úroveň 180 eur ročne.

Domácnosť (bývalá sadzba D1; 100 kWh ročne; 3×25 A) – napr. garáž

Domácnosť, ktorá bola vlani zaradená do sadzby D3 a spotrebúva časť elektriny v nízkej a časť vo vysokej tarife, zaplatí tento rok na svojom účte na západe Slovenska asi o 5,55 % menej, na strednom Slovensku o 2,23 % viac a na východe o 1,22 % viac.

Domácnosť (bývalá sadzba D3; 2000 kWh VT + 1000 kWh NT ročne; 3×25 A)

Do kategórie takzvaných malých podnikov spadajú aj bytovky, v ktorých sa obyvatelia jednotlivých bytov skladajú na spoločné osvetlenie chodieb, schodísk a pivníc a tiež na chod výťahov. Ak za rok spotrebujú 500 kWh elektriny, na západnom Slovensku tento rok zaplatia asi o 1,6 % menej, na strednom Slovensku o takmer 63 % viac a na východe dokonca o takmer 85 % viac. Pri rovnakom dodávateľovi elektriny a spotrebe pritom obyvatelia bytovky na strednom Slovensku zaplatia okolo 250 eur ročne, ľudia na východe až 550 eur.

Malý podnik (bývalá sadzba DMP1; 500 kWh ročne; 3×25 A) – napr. spoločný vchod v bytovke

Rozhovor s vedúcim úseku Regulačný manažment v spoločnosti VSE Holding Branislavom Sušilom na tému cien energií a zmien distribučných sadzieb si môžete prečítať tu.

© energia.sk

K téme

Bezplatné novinky z Energia.sk raz týždenne:
podmienkami používania a potvrdzujem, že som sa oboznámil s ochranou osobných údajov
Copyright © iSicommerce s.r.o. Všetky práva vyhradené. Vyhradzujeme si právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos obsahu.