Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
Eustream spolocnost energetika plyn maps.png
1
Otvoriť Foto TU
Otvoriť galériu
Foto: ilustračné, maps.google.com
22. marca 2022 Plyn a ropa od Energia.skSITA

Problém emisií metánu nezľahčujú a podnikajú kroky na redukovanie únikov, tvrdí Eustream

Tieto údaje dlhodobo a transparentne reportuje, a najmä podniká aktívne kroky na ich redukovanie. Vďaka významným investíciám do technológie sa nám od roku 2010 podarilo emisie metánu znížiť približne o 80 percent. Je to aj výsledok dôsledného prečerpávania zemného plynu pri údržbe plynovodov pomocou mobilných kompresorov, a tiež vďaka zavedenému systému detekcie a odstraňovania fugitívnych emisií na celej prepravnej technológii,“ zdôraznil Kubík.

Odhalenie a eliminovanie

Slovenský prepravca zemného plynu vie v súčasnosti odhaliť a následne eliminovať prevažnú väčšinu všetkých zdrojov únikov.

Zvyšné úniky, z ktorých časť nie je možné úplne eliminovať v dôsledku prevádzkových a bezpečnostných postupov (napríklad odvetrávanie po vypnutí kompresorovej jednotky), v súčasnosti tvoria už menej ako jednu stotinu prepravovaného množstva zemného plynu. Metánové úniky sa teda v podmienkach našej spoločnosti pohybujú rádovo v tisícinách z celkového prepraveného množstva zemného plynu,“ dodal Kubík.

Ropné a plynárenské spoločnosti

Spoločnosť Eustream je členom Oil & Gas Methane Partnership 2.0 (OGMP) – globálneho partnerstva, v rámci ktorého sa ropné a plynárenské spoločnosti zaviazali k novým pravidlám monitorovania, reportovania a redukcie metánových emisií.

Túto iniciatívu vnímame ako šancu na zlepšenie klímy v globálnom meradle, keďže väčšinu metánových emisií v energetike je možné odstrániť pri relatívne nízkych nákladoch. Zároveň aktívne podporujeme iniciatívy Európskej komisie na monitorovanie a znižovanie metánových emisií. Ide o tému, ktorá sa rieši aj v rámci legislatívneho plynárenského balíčka predloženého vlani v decembri,“ doplnil Kubík.

Je však dôležité upozorniť, že aj po započítaní metánových emisií z celého cyklu od produkcie po spotrebu je zemný plynu stále výrazne ekologickejší v porovnaní s inými fosílnymi zdrojmi.

Rozvoj obnoviteľných zdrojov

Eustream podľa svojho hovorcu podporuje rozvoj obnoviteľných zdrojov, osobitne vodíkovej energetiky, na ktorú sa aktívne pripravuje.

Už dnes preto postupne investujeme do pripravenosti na prepravu nízkoemisných plynov (vodíka). Do konca roku 2023 plánujeme byť pripravení prepravovať až do 5 percent vodíka v zmesi so zemným plynom,“ konštatoval Kubík.

K téme

Bezplatné novinky z Energia.sk raz týždenne:
podmienkami používania a potvrdzujem, že som sa oboznámil s ochranou osobných údajov
Copyright © iSicommerce s.r.o. Všetky práva vyhradené. Vyhradzujeme si právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos obsahu.