Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
1. septembra 2017 Elektrina a elektrická energia od Energia.skTASR

Prívodný kanál VDG sa dočká opravy tesnenia, plavba na Dunaji nebude zastavená

„Oprava asfalto-betónového tesniaceho plášťa na prívodnom kanáli je plánovaná dlhšie. Každá stavba má svoj vek a v určitom období treba spraviť isté opravy a údržby. Týka sa to aj VDG, ktoré je v prevádzke 25 rokov,“ uviedol Dúcz, podľa ktorého je oprava potrebná pre ďalšiu bezpečnú prevádzku vodného diela. „Tesnenie budeme opravovať v dĺžke 17 km na pravej aj ľavej strane hrádze, čo predstavuje 65.800 m2 povrchu. Celková investícia na opravu je 2,7 milióna eur,“ spresnil riaditeľ.

Ako ďalej uviedol, termín opravy zvolili z dvoch dôvodov. „Na VDG bude odstavená 400-kilowattová rozvodňa. Druhým dôvodom sú štatisticky najnižšie prietoky na Dunaji v tomto období roka,“ vysvetlil Dúcz. Hladina rieky bude podľa jeho slov znížená na úroveň, pri ktorej SVP dokáže zabezpečiť plavebnú kinetu – plavebné podmienky pre všetky lode.

V prívodnom kanáli pôjde o zníženie na úroveň 129,50 metra nad morom, čo oproti bežnej výške 130,80 metra predstavuje pokles hladiny v prívodnom kanáli o 1,3 metra. V Bratislave klesne Dunaj o približne 80 až 90 centimetrov.

„V prípade poklesu hladiny Dunaja býva plavba zvyčajne zastavená. Aby sme tomu v prípade tejto opravy predišli, rozhodli sme sa prebagrovať niektoré problematické úseky na Dunaji. Vďaka tomu bude plavba s istými obmedzeniami možná a nebude zastavená,“ zdôraznil Dúcz.

V tejto súvislosti odporučil vlastníkom plávajúcich zariadení v Jaroveckom ramene a vo Vlčom hrdle, aby spravili všetky opatrenia na správne vyviazanie svojich zariadení a upozornil na niektoré obmedzenia pre turistov a cyklistov.

V prípade priaznivých poveternostných podmienok bude oprava ukončená 22. októbra.

Copyright © TASR 2017

K téme

Bezplatné novinky z Energia.sk raz týždenne:
podmienkami používania a potvrdzujem, že som sa oboznámil s ochranou osobných údajov
Copyright © iSicommerce s.r.o. Všetky práva vyhradené. Vyhradzujeme si právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos obsahu.