Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
TEKO - ilustračná foto SITA
1
Otvoriť Foto TU
Otvoriť galériu
Ilustračná foto z dňa otvorených dverí v TEKO - Teplárni Košice. Foto: SITA/Ivan Fleischer.
6. júla 2011 Plyn a ropa od Energia.skSITA

Privatizácia teplární: Mestá definitívne získajú 5 percentný podiel

Vláda sa definitívne rozhodla predať 95-percentný podiel šiestich najväčších teplárenských spoločností strategickému investorovi. Zvyšný podiel teplárenských spoločností v Bratislave, Trnave, Žiline, Martine, Zvolene a Košiciach bezodplatne prevedie na dané mestá a obce. Ministri na dnešnom rokovaní taktiež schválili pre samosprávy garanciu účasti ich zástupcu v dozornej rade teplárenskej spoločnosti a garanciu možnosti zvolávania valných zhromaždení.

Päťpercentný podiel v teplárňach sa však niektorým samosprávam máli. Mestské zastupiteľstvá v Trnave a Košiciach už prijali uznesenia, v ktorých vládu žiadajú prehodnotiť tento zámer tak, aby samosprávy mali možnosť účinne kontrolovať a ovplyvňovať činnosť teplární. Vláda pritom ešte vo februári schválila 100-percentný predaj teplární strategickému investorovi.

Fond národného majetku SR (FNM) už vyhlásil tender na výber privatizačného poradcu pre predaj teplárenských spoločností. Potenciálni záujemcovia môžu svoje ponuky predkladať najneskôr do 19. augusta tohto roka. Fond predpokladá uzavretie zmluvy s privatizačným poradcom v októbri tohto roka. Celý privatizačný proces sa teda oproti pôvodným plánom posúva zhruba o tri mesiace.

Záujem o privatizáciu teplární už potvrdili rakúska spoločnosť Energie Steiermark AG, ktorá vlastní 100-percentný podiel v slovenskom holdingu Stefe SK, ďalej firma Cofely patriaca do skupiny GDF SUEZ, či francúzska Dalkia. Na privatizácii teplárenských spoločností sa možno zúčastnia aj Slavia Capital, Penta, Energetický a průmyslový holding, ktorého akcionárom je aj J&T, Stredoslovenská energetika, a.s. a nemecká spoločnosť MVV Energie prostredníctvom svojej českej stopercentnej dcéry MVV Energie CZ.

Predaj šiestich najväčších teplárenských spoločností sa nestihol realizovať počas druhej vlády Mikuláša Dzurindu pre predčasné parlamentné voľby v roku 2006. Teplárenské spoločnosti sa vtedy mali predávať viacerými spôsobmi. Dzurindova vláda nakoniec schválila predaj 51 % akcií priamo strategickému investorovi. Podľa fondu o teplárne pred piatimi rokmi prejavilo záujem 64 subjektov vrátane konzorcií a kvalifikovalo sa 30 uchádzačov. Nasledujúca vláda Roberta Fica však predaj energetických spoločností zastavila.

Zdroj: (c) SITA

K téme

Bezplatné novinky z Energia.sk raz týždenne:
podmienkami používania a potvrdzujem, že som sa oboznámil s ochranou osobných údajov
Copyright © iSicommerce s.r.o. Všetky práva vyhradené. Vyhradzujeme si právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos obsahu.