Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
Paroplyn 250
1
Otvoriť Foto TU
Otvoriť galériu
Paroplynový cyklus (foto: GGE)
9. augusta 2012 Plyn a ropa od Energia.skSITA

Privatizácia Paroplynového cyklu sa rušiť nebude

Dozorujúci prokurátor odložil podnet exministra vnútra a poslanca Daniela Lipšica (nezávislý), ktorý chcel pre kauzu Gorila zrušiť privatizáciu Paroplynového cyklu (PPC). Informoval o tom portál Aktuálne.sk. Ešte v marci sa preto obrátil na Generálnu prokuratúru s podnetom, v ktorom tvrdil, že k privatizácii došlo nezákonne a štátu ňou vznikla škoda až 15 miliárd korún, teda asi 500 miliónov eur. „Podnet bol odložený. Žaloba sa podávať nebude, keďže neboli splnené podmienky,“ potvrdil pre Aktuálne.sk hovorca krajskej prokuratúry v Bratislave René Vanek.

Exminister vnútra Lipšic na toto vyjadrenie prokuratúry reagoval slovami, že o extrémnej nevýhodnosti predaja PPC v súčasnosti okrem Generálnej prokuratúry nepochybuje žiaden súdny človek na Slovensku. „Ale neprekvapuje ma postoj Generálnej prokuratúry. Myslím si, že aj toto rozhodnutie potvrdzuje, že by bolo správne, aby prokurátora mali šancu voliť ľudia. Aby volili charakterných a dôveryhodných prokurátorov, ktorí budú obhajovať verejný záujem a nie súkromný záujem finančných skupín,“ dodal v stredu Lipšic.

Lipšic ešte ako minister tvrdil, že na základe 25-ročnej zmluvy so Slovenskými elektrárňami (SE) štát mal predraženou cenou do roku 2013 garantovať zisk PPC až do výšky 500 miliónov eur. Predaj štátneho podniku sa pritom mal uskutočniť pod cenu, keď ho za o niečo viac ako dve miliardy korún (asi 66 miliónov eur) získala spomedzi siedmich uchádzačov finančná skupina Penta. Táto investícia sa spoločnosti podľa exministra vnútra mala vrátiť v priebehu 1,5 roka. Lipšic v marci na tlačovej konferencii tiež uviedol že Penta v tendri zvíťazila aj napriek tomu, že neponúkla najvyššiu cenu. Označil to za „krištáľovo čistý prípad zjavne podvodného konania.“ Ako vyhlásil v tom čase Daniel Lipšic, „PPC je to pravé zlaté teľa Penty. Predstavuje asi 60 percent jej imania. A bez obchodov so štátom, najmä troch VÚB Kupón, PPC a VSŽ, by Penta dnes bola oveľa bezvýznamnejšia, ak by vôbec prežila a ešte existovala.“

Penta označila jeho tvrdenia za demagógiu. Jej hovorca Martin Danko upozorňoval, že všetky podľa Lipšica výhodné zmluvy museli byť znovuvyjednané v neprospech PPC. To malo byť kľúčovou podmienkou tendra, vrátane zbavenia štátu garancií za úver od Európskej investičnej banky, ktorý čerpal PPC. Istina tohto úveru bola vo výške takmer 51-miliónov eur. Úver navyše mal pôvodne úrok nula percent a nový 90-percentný vlastník Paroplynového cyklu ho musel nanovo vyrokovať za štandardných komerčných podmienok. To malo negatívny dopad na privatizovaný podnik. Nový majiteľ musel znovu vyrokovať aj zmluvy s SPP, Bratislavskou teplárenskou a Slovenskými elektrárňami, „pričom dopad na hospodárenie PPC bol v stovkách miliónov korún,“ vysvetlil Danko.

Zdroj: SITA

K téme

Bezplatné novinky z Energia.sk raz týždenne:
podmienkami používania a potvrdzujem, že som sa oboznámil s ochranou osobných údajov
Copyright © iSicommerce s.r.o. Všetky práva vyhradené. Vyhradzujeme si právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos obsahu.