Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
Pavol Prepjak (ZAP SR) - Foto: energia.sk
1
Otvoriť Foto TU
Otvoriť galériu
Pavol Prepjak (ZAP SR) - Foto: energia.sk
17. januára 2017 Elektrina a elektrická energia od Energia.skSITA

Príspevok na kúpu elektroauta je začiatok. Príde aj systémová podpora?

Viceprezident ZAP Pavol Prepiak predstavil počet registrovaných áut za rok 2016. Foto: energia.sk

V roku 2016 bolo podľa údajov ZAP na Slovensku registrovaných viac než 100-tisíc vozidiel, z toho len 169 elektromobilov. Z nich 101 je vybavených čisto elektrickým pohonom, ďalších 56 patrí do kategórie plug-in hybridov. Hoci počet áut na elektrinu na našich cestách sa stále počíta na desiatky, v porovnaní s rokom 2015 ide o výraznejší nárast, ktorý ovplyvnil aj štátny program podpory.

Príspevok na kúpu elektromobilu stihlo ku koncu minulého roka získať prvých 12 vozidiel. „Prvého januára sme už mali 61 žiadostí o príspevok,“ povedal viceprezident ZAP Pavol Prepiak. Ako sme už minulý týždeň informovali, počet žiadostí o príspevok rastie, aktuálne sa zastavil na čísle 83. Pozrite si, aké sú zatiaľ najpopulárnejšie modely u slovenských žiadateľov.

Ak by sa všetci záujemcovia rozhodli pre kúpu čisto elektrického pohonu, rozpočet by vystačil pre 1000 áut. Na dotačný program sa vyčlenilo 5,2 milióna eur. „Boli by sme radi, keby sa celá dotácia minula,“ skonštatoval. Ak by sa tak stalo, takýto prístup by „mohol byť inšpiratívny pre ministerstvo financií a ministerstvo hospodárstva pre vytvorenie  systémovejšieho riešenia.“

Zástupca ZAP bližšie nešpecifikoval, ktorá skupina zákazníkov zatiaľ najviac žiada o príspevok. Nárok majú okrem fyzických osôb aj podnikatelia, ale aj mestá a obce. Dotácia sa pritom vzťahuje na osobné motorové vozidlá (kategória M1), ale taktiež malé nákladné autá s hmotnosťou do 3,5 tony (kategória N1). Podmienkou je registrácia na Slovensku „Z pohľadu ZAP je nám jedno, kto je vlastníkom,“ zdôraznil Prepiak. Za dôležité zväz však podľa neho považuje to, aby toto vozidlo jazdilo, bolo používané a využívalo existujúcu infraštruktúru.

Zvýšený záujem o elektrododávky

Prekvapil ho zvýšený záujem o elektrodávky. O príspevok na kúpu ľahkého úžitkového vozidla požiadalo zatiaľ 25 subjektov. Mnohí podnikatelia podľa neho vyhodnocujú prevádzkové náklady rôznych typov pohonu. Ak autá jazdia trasy do 150 km, elektromobily sú pre niektorých ekonomickou voľbou. „V mnohých firmách dochádza k takýmto strategickým rozhodnutiam.“

O príspevok je v prípade dostatku prostriedkov možné žiadať do konca roka, resp. dovtedy, kým sa nevyčerpajú financie. V nedostatku masívnej propagácie ale zástupca ZAP problém nevidí. „Nemá zmysel robiť veľkoplošné billbordy,“ zdôraznil ďalej s tým, že za efektívnejšiu cestu považuje adresnejší prístup predajcov a importérov na vybranú skupinu zákazníkov.

Záujemcovia môžu získať príspevok 5000 eur na kúpu auta s čisto elektrickým pohonom a 3000 eur na plug-in hybrid. Rozpočet dotačnej schémy sa vyzbieral v dnes už zaniknutom Recyklačnom  fonde. Sumou 200.000 eur prispel aj ZAP, ktorý má program na starosti.  Záujemca o kúpu elektromobilu musí požiadať o dotácia priamo predajcu. Vyplácanie dotácie prebieha v troch fázach. Po kúpe elektromobilu získava  žiadateľ 2000 eur resp. 1000 eur v prípade plug-in hybridu. 

Aby sa predišlo nelegálnemu vývozu auta do zahraničia, po 12 mesiacoch ZAP SR overí, či je vozidlo stále registrované na Slovensku. Ak áno, žiadateľ získa druhú časť dotácie. Rovnaký proces sa zopakuje po 24 mesiacoch od kúpy.

© energia.sk

K téme

Bezplatné novinky z Energia.sk raz týždenne:
podmienkami používania a potvrdzujem, že som sa oboznámil s ochranou osobných údajov
Copyright © iSicommerce s.r.o. Všetky práva vyhradené. Vyhradzujeme si právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos obsahu.