Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
Vysvietena budova
1
Otvoriť Foto TU
Otvoriť galériu
Foto: Flickr.com/seier+seier (licencia Creative Commons)
18. novembra 2009 Efektívnosť v energetike od Energia.skSITA

Prísnejšie pravidlá pre výstavbu budov

Hlavným cieľom smernice je rozšíriť a posilniť doteraz platnú legislatívu vytvorením nového právneho rámca. Ten by mal zmodernizovať stavebné zákony a naštartovať politiku, ktorej cieľom sú energeticky neutrálne budovy s prakticky nulovou spotrebou energie z vonkajších zdrojov. Zároveň politickí lídri stanovili rok 2020 ako termín, odkedy sa všetky nové budovy búdu stavať ako energeticky neutrálne.

Prepracovaná smernica skvalitní informácie pre spotrebiteľov v takzvanom certifikáte o energetickej účinnosti budov. Tento certifikát o energetickej účinnosti predložia predajcovia každému novému nájomníkovi alebo kupcovi budovy. Indikátor o energetickej účinnosti zverejnia aj v inzerátoch o prenájmoch a predaji. 

Budovy v súčasnosti zodpovedajú za takmer 40% spotrebovanej energie a 36% emisií CO2 v Európskej únii pochádza zo stavieb. Odhaduje sa, že posilnením opatrení v rámci smernice, by EÚ mohla dosiahnuť zníženie emisií až do 70% jej súčasného cieľa v rámci Kjótskeho protokolu. Sprísnenie podmienok pre stavbu budov a ich energetickej efektívnosti taktiež ušetria občanom približne 300 eur na ich ročných účtoch za energie a oživia stavebný priemysel v Európe.

K téme

Bezplatné novinky z Energia.sk raz týždenne:
podmienkami používania a potvrdzujem, že som sa oboznámil s ochranou osobných údajov
Copyright © iSicommerce s.r.o. Všetky práva vyhradené. Vyhradzujeme si právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos obsahu.