Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
Hand of businessman hold light bulb with coin. Concept of Cost reduction and Reduce energy
1
Otvoriť Foto TU
Otvoriť galériu
Foto: ilustračné, GettyImages
11. septembra 2022 Elektrina a elektrická energia od Energia.skSITA

Pripravovať a testovať smart riešenia na zníženie spotreby elektriny v špičkách bude projekt s podporou EÚ

Bude pripravovať a testovať smart riešenia na zníženie spotreby počas energetických špičiek, ktoré poháňajú cenu elektriny.

Podľa Zväzu stavebných podnikateľov Slovenska (ZSPS) projekt pripravilo medzinárodné konzorcium obsluhujúce vyše 10 miliónov odberateľov elektrickej energie, väčšinou domácností v Grécku, vo Francúzsku, v Portugalsku, Slovinsku, Škótsku, Španielsku a Taliansku.

Profesijná organizácia zamestnávateľov v domácom stavebníctve má v spomínanom konzorciu zastúpenie so zámerom priniesť takéto riešenia aj na Slovensko. Projekt by podľa plánu mali začať realizovať ešte v tomto roku, v priebehu jedného až dvoch mesiacov, teda najneskôr od 1. novembra 2022.

Energetická efektívnosť

Tieto riešenia sú postavené na kombinácií opatrení energetickej efektívnosti s využitím decentralizovanej výroby elektriny z obnoviteľných zdrojov, úložísk elektriny, hybridných systémov, elektromobility a systémov odozvy dopytu,“ uviedol pre agentúru SITA prezident ZSPS Pavol Kováčik.

Projekt pripraví aj zodpovedajúce obchodné modely a súbor zmluvných riešení tak, aby mohli byť rýchlo uvedené v spomínaných krajinách do praxe,“ priblížil v súvislosti so stretnutím odborníkov k Zelenej dohode pre budovy počas uplynulého týždňa.

Úloha plynu a ceny elektriny

Teraz je čas, aby spotrebitelia ťažili z nízkych nákladov na nízkouhlíkové zdroje energie,“ povedala predsedníčka Európskej komisie Ursula von der Leyen k pripravovaným opatreniam EÚ.

Jedným z ďalších navrhovaných opatrení je práve určenie „povinného cieľa“ na obmedzenie spotreby energie počas špičkových hodín, keď sa úloha plynu stáva predimenzovanou a účty za elektrinu narastajú.

K téme

Bezplatné novinky z Energia.sk raz týždenne:
podmienkami používania a potvrdzujem, že som sa oboznámil s ochranou osobných údajov
Copyright © iSicommerce s.r.o. Všetky práva vyhradené. Vyhradzujeme si právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos obsahu.