Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
Vizualizácie atómky JESS v Jaslovských Bohunicich - JESS
1
Otvoriť Foto TU
Otvoriť galériu
Vizualizácia atómky JESS v Jaslovských Bohuniciach. Foto: JESS
5. februára 2016 Jadrová energia od Energia.skSITA

Príprava novej atómovej elektrárne v Bohuniciach v tichosti napreduje

Rok 2015 sa niesol pre Jadrovú energetickú spoločnosť Slovenska (JESS) v znamení predprípravnej fázy projektu výstavby nového jadrového zdroja. Koncom augusta 2015 bola na Ministerstvo životného prostredia doručená Správa o hodnotení vplyvov navrhovanej činnosti na životné prostredie.

„V nadväznosti na zverejnenie správy sa v septembri uplynulého roka uskutočnilo verejné prerokovanie na úrovni dotknutých obcí, ale aj cezhraničné verejné prerokovania a konzultácie navrhovanej činnosti s okolitými štátmi vrátane Nemecka,“ doplnila pre náš portál výpočet aktivít v minulom roku Ivana Giertl z komunikačného oddelenia spoločnosti JESS.

Vydanie záverečného stanoviska možno podľa informácií z minulého roka očakávať v prvom kvartáli 2016. Podľa spoločnosti JESS sa stane podkladom pre nadväzujúce činnosti a povoľujúce konania.

Najväčší otáznik? Financovanie výstavby

Ukončenie procesu EIA ale automaticky neznamená rozhodnutie o realizácii projektu. Vzhľadom na kapitálovú náročnosť budovania nových jadrových zdrojov a súčasnú situáciu na energetickom trhu v Európe, najväčší otáznik visí nad financovaním. Ako spresnila Giertl, predprípravná etapa projektu sa zastrešuje iba zo zdrojov, ktoré vložili obaja akcionári pri vzniku JESS.

O ďalšom postupe sa rozhodne neskôr. „Následne budú vykonané finančné analýzy podľa situácie cien elektrickej energie na trhu a jeho potrieb a stanoví sa ďalší postup financovania a taktiež realizácie projektu,“ dodala.

Spoločnosť JESS má dvojicu akcionárov, pričom 51 % akcií vlastní štátny JAVYS a menšinový podiel 49 % kontroluje Skupina ČEZ. Česi sa v projekte angažujú prostredníctvom dcérskej akciovej spoločnosti ČEZ Bohunice.

V minulosti sa o akcionársky vstup do projektu aktívne zaujímal Rosatom. Z dohody ale napokon vzišlo. Rusi vtedy požadovali od štátu garanciu výkupných cien elektriny. Vlani navštívili Slovensko zástupcovia čínskej štátnej spoločnosti CGN. Spoločnosť JESS však v reakcii pre náš portál vylúčila, že by sa spoločné rokovanie týkalo predaji akcií alebo vstupu ďalšieho partnera.

Začiatok komerčnej výroby v roku 2029

V lokalite Jaslovské Bohunice sa uvažuje nad výstavbou jedného bloku tlakovodného reaktora PWR generácie III+ s inštalovaným výkonom 1700 MW. Predpokladaný termín začatia výstavby je rok 2021. Skúšobná prevádzka by mohla začať v roku 2027, komerčná prevádzka následne v roku 2029. Orientačné náklady projekty sa odhadli na 4 – 6 miliárd eur.

Projekt nového jadrové zdroja v Jaslovských Bohuniciach figuruje aj v platnej Energetickej politike SR, ktorú vládny kabinet  schválil v novembri 2014.

© energia.sk

K téme

Bezplatné novinky z Energia.sk raz týždenne:
podmienkami používania a potvrdzujem, že som sa oboznámil s ochranou osobných údajov
Copyright © iSicommerce s.r.o. Všetky práva vyhradené. Vyhradzujeme si právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos obsahu.