Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
Plyn domácnosti priopojenie
1
Otvoriť Foto TU
Otvoriť galériu
Foto: ilustračné, GettyImages
10. septembra 2022 Plyn a ropa od Energia.skSITA

Pripojenie na plynovú prípojku mali v minulom roku dve tretiny domov na Slovensku

Išlo o 838,3 tisíca domov z celkového počtu 1 milión 234,6 tisíca domov. V porovnaní s rokom 2011 je to nárast o 128,4 tisíca domov, teda o 27,8 percenta. Vyplýva to z výsledkov sčítania obyvateľov, bytov a domov za rok 2021, o ktorých v tlačovej správe informoval Štatistický úrad SR.

Najväčší podiel domov pripojených na plynovú prípojku bol vlani v Trnavskom, Bratislavskom a Nitrianskom kraji. Vo všetkých troch krajoch podiel domov s plynovou prípojkou na celkovom počte sčítaných domov presiahol 80 percent.

Naopak, najnižší počet domov s pripojením na plynovú prípojku sa nachádzal v Žilinskom a Banskobystrickom kraji. V Žilinskom kraji bolo na plynovú prípojku pripojených 47,5 percenta z celkového počtu domov v kraji a v Banskobystrickom kraji to bolo 46,6 percenta z celkového počtu domov.

Elektrina na vykurovanie

Z celkového počtu 2 milióny 235,6 tisíca bytov využívalo v minulom roku plyn ako prevažujúci zdroj na vykurovanie bytu 1 milión 480,5 tisíca bytov, teda dve tretiny bytov.

V porovnaní s rokom 2011 je to nárast o 366,6 tisíca bytov. Elektrinu ako prevažujúci zdroj energie na vykurovanie bytu vlani používalo 100,1 tisíca bytov. Oproti roku 2011 je to nárast o 40,4 tisíca bytov.

Medzikrajské porovnanie

V Bratislavskom kraji v minulom roku používalo ako zdroj vykurovania bytu plyn 86,9 percenta bytov zo všetkých bytov v Bratislavskom kraji. Je to najvyšší podiel bytov vykurovaných plynom v medzikrajskom porovnaní.

Nasleduje Nitriansky kraj, v ktorom plyn používalo na vykurovanie 78,8 percenta bytov zo všetkých bytov v Nitrianskom kraji.

Najmenej bytov vykurovaných plynom bolo v Banskobystrickom a Žilinskom kraji. V Banskobystrickom kraji to bolo 49,8 percenta bytov a v Žilinskom kraji to bolo 39,7 percenta bytov zo všetkých bytov v kraji.

Vykurovanie bytu

V Žilinskom kraji používalo ako prevažujúci zdroj vykurovania bytu elektrinu 7,5 percenta bytov z celkového počtu bytov v kraji. Nasleduje Trnavský kraj, v ktorom elektrinu používalo na vykurovanie 6 percent bytov.

Najnižší podiel bytov vykurovaných elektrinou bol v Prešovskom, a to 2,7 percenta, Trenčianskom 2,6 percenta a Košickom kraji takisto 2,6 percenta.

K téme

Bezplatné novinky z Energia.sk raz týždenne:
podmienkami používania a potvrdzujem, že som sa oboznámil s ochranou osobných údajov
Copyright © iSicommerce s.r.o. Všetky práva vyhradené. Vyhradzujeme si právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos obsahu.