Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
14. júna 2010 Plyn a ropa od Energia.skSITA

Prioritou Bulharska je Nabucco nie Južný tok

Nabucco je podľa vyhlásenia zástupcu ministra zahraničných vecí Marina Raykova dôležitejšie než ruský projekt Južný tok. Podľa slov Raykova pre agentúru RIA Novosti, „ruský projekt vyvoláva veľa otázok“. Naopak Nabucco predstavuje inovatívny projekt, ktorý môže poslúžiť ako príklad efektívneho partnerstva štátneho a súkromného vlastníctva v energetickom sektore.

Okrem projektu Južného toku sa Bulharský premiér Boiko Borisov vyjadril odmietavo aj k dvom ďalším projektom na ktorým má jeho krajina spolupracovať s Ruskom. Ide o ropovod Burgas – Alexandroupolis a výstavbu jadrovej elektrárne v Belene. Podľa vyhlásenie Borisova pre RIA Novosti sú oba projekty „ekonomicky nevýhodne a nerozumné.“ Ropovod Burgas – Alexandroupolis Borisov odmieta najmä pre otáznosť jeho ekologickej bezpečnosti. Pri jadrovej elektrárni zavážil nedostatok investorov, informuje RIA Novosti.

Na začatie výstavby plynovodu Nabucco je zároveň potrebné prijať množstvo opatrení. Aj túto prekážku chce bulharská vláda v dohľadnej budúcnosti vyriešiť. „Bulharsko bude intenzívne spolupracovať so svojimi európskymi partnermi tak, aby do konca roku 2010 boli ukončené všetky procedúry súvisiace so začatím výstavby“,  uviedol pre RIA Novosti Raykov. Ďalším cieľom Bulharska je stať sa nielen energeticky efektívnou krajinou ale aj energeticky nezávislou. 

O Nabuccu a Južnom toku sa často krát hovorí aj ako o konkurenčných projektoch. Cieľom Nabucca je dopraviť na európsky trh zemný plyn z oblasti Kaspického mora, obídením územia Ruska. Naopak, Južný tok je ruský projekt, ktorý má zabezpečiť zemný plyn pre Bulharsko, Taliansko a Rakúsko, pričom obíde územie Ukrajiny a Turecka. Európa chce znížiť svoju závislosť na dodávkach plynu z Ruska, zatiaľ čo Rusko sa chce vyhnúť tranzitným krajinám akou je Ukrajina alebo Bielorusko.

K téme

Bezplatné novinky z Energia.sk raz týždenne:
podmienkami používania a potvrdzujem, že som sa oboznámil s ochranou osobných údajov
Copyright © iSicommerce s.r.o. Všetky práva vyhradené. Vyhradzujeme si právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos obsahu.