Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
Princezna Viktoria
1
Otvoriť Foto TU
Otvoriť galériu
Švédska korunná princezná Viktória. Foto: (c) World Future Energy Summit (WFES) 2011
17. januára 2011 Efektívnosť v energetike od Energia.skSITA

Princezná Viktória: Pre OZE sú kľúčové malé a stredné firmy

„Svetové prírodné zdroje nie sú nevyčerpateľné. Je dôležité uvedomiť si problém, že realita nás dobieha,“ upozornila vo svojom príhovore na svetovom kongrese World Future Energy Summit 2011 švédska korunná princezná Viktória.

Švédsko využíva v rámci EÚ najvyšší podiel energie z obnoviteľných zdrojov, vyhlásila princezná. Napríklad mestá využívajú spoločné rozvody tepla získaného z OZE. Hoci sa v Spojených arabských emirátoch (dejisku summitu WFES 2011 – pozn.) teplo ako také na kúrenie nevyužíva, krajina by sa mohla inšpirovať takouto infraštruktúrou napríklad pri distribúcii chladu.  Podľa nej, Emiráty sú na dobrej ceste k energetickej transformácii, o čom svedčí i konkrétny príklad – budovanie inteligentného mesta Masdar City.

„Nič sa nedeje v izolácii, preto je potrebné spolupracovať, učiť sa zo vzájomných úspechov a chýb,“ zdôraznila nástupníčka na švédskom tróne a doplnila, že iba udržateľná energetika je kľúčom k udržateľnému hospodárskemu rozvoju. Príkladom spolupráce môže byť podľa nej Internation Renewable Energy Agency, ktorá bola založená v Abú Dhabi.

V závere svojho príhovoru princezná Viktória vyzdvihla úlohu malých a stredných firiem pri rozvíjaní sektora obnoviteľných zdrojov. Energetika potrebuje nielen nové zdroje a technológie, ale i nových lídrov s podnikateľským duchom: „Obnoviteľné zdroje sa rozvíjajú predovšetkým na pôde malých a stredných firiem. Ľudský kapitál schopný inovácií je preto potrebný,“ uzavrela.

Socrates: Víziou sú inteligentné mestá

Portugalsko invetovalo v ostatných rokoch úsilie a prostriedky do reforiem v troch energetických oblastiach, uviedol dnes v Abú Dhabi José Socrates, portugalský premiér. Sú nasledovné:

  • obnoviteľné zdroje energie,
  • elektromobilita,
  • energetická infraštruktúra a energetická efektívnosť.

Portugalsko sa hrdí jednou z najväčších fotovoltaických elektrární na svete s inštalovaným výkonom 45 MW, zdôraznil. Pre takéto projekty podľa neho „ľudia v Portugalsku dnes veľmi dobre vedia, že obnoviteľné zdroje nie sú dobré len pre životné prostredie, ale že tiež vytvárajú pracovné miesta a sú zdrojom hospodárskeho rastu“.

Pokiaľ ide o elektromobilitu, Portugalsko je prvou krajinou v EÚ, v ktorej majú obyvatelia k dispozícii sieť pre dobíjanie elektromobilov. Do roku 2020 vláda očakáva, že elektrické motorové vozidlá budú tvoriť desatinu vozového parku v krajine.

„Naším cieľom je nielen rozvinúť inteligentné siete, ale budovať i tzv. inteligentné mestá. Tie by spájali inteligentné siete, elekromobilitu a súčane by boli energeticky efektívne. Toto je najlepšia cesta k svetovému hospodárskemu rastu,“ uzavrel portugalský premiér.

Gilauri: Nepodceňujte Gruzínsko

„Boli by ste prekvapení, koľko môže tak malá krajina ako Gruzínsko znamenať pre energetickú bezpečnosť,“ vyhlásil dnes doobeda gruzínsky premiér Nika Gilauri. Doplnil, že krajina sa nachádza v strategickom priestore, pokiaľ ide o energetické produktovody a má významný potenciál pre využívanie vodnej energie. V tom odvetví v ostatných rokoch množstvo investícií narastá, doplnil.

Svetový energetický kongres World Future Energy Summit (WFES) 2011 sa koná v dňoch 17. – 20. januára 2011 v Abú Dhabi v Spojených arabských emirátoch. Portál energia.sk informuje o panelových diskusiách priamo z jeho dejiska.

K téme

Bezplatné novinky z Energia.sk raz týždenne:
podmienkami používania a potvrdzujem, že som sa oboznámil s ochranou osobných údajov
Copyright © iSicommerce s.r.o. Všetky práva vyhradené. Vyhradzujeme si právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos obsahu.