Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
2. mája 2011 Elektrina a elektrická energia od Energia.skSITA

Príležitosť pre ekologicky šetrné riešenia

Plánujete zefektívniť energetickú prevádzku vášho objektu, prispieť k ochrane životného prostredia alebo zaviesť tvorivé vzdelávacie postupy v oblasti šetrenia energií? Tretí ročník grantového kola Živá energia v roku 2011 podporí najlepšie projekty sumou 31 000 EUR.  Žiadosti o grant môžu uchádzači posielať do 10. júna 2011.

Programové priority fondu Živá energia sú rozdelené do dvoch kategórií. Investičná podpora je určená na výstavbu a inštaláciu nových zdrojov využívajúcich obnoviteľné zdroje energie (OZE), rekonštrukciu zariadení využívajúcich fosílne palivá na OZE a zavádzanie opatrení na úspory energie. Druhou oblasťou sú projekty neinvestičného charakteru zamerané na vzdelávanie a zvyšovanie povedomia o úsporách energie a obnoviteľných zdrojoch energie, osvetové programy pre školy a verejnosť, aktivity ekocentier a odborné kurzy.

Energeticky efektívne opatrenia v praxi

V uplynulých rokoch sa „živá energia“ premietla z projektov do desiatky konkrétnych výsledkov. V Diakonickom centre sociálnych služieb vo Zvolene bol vybudovaný nový systém solárnych kolektorov. Ten ušetrí viac ako 1 000 m3 zemného plynu ročne a zo slnečnej energie je pokrytých 47 % nárokov na prípravu teplej úžitkovej vody. Na Strednej odbornej škole technickej v Zlatých Moravciach zrealizovali mobilnú solárnu učebňu pre moderný spôsob výučby. A v materskom centre Medulienka v Leviciach sa ľahšie dýcha vďaka nahradeniu starých plynových gamatiek podlahovým vykurovaním napojeným na plynový kotol a doplneným o solárny systém na ohrev vody. 

Kto sa môže uchádzať o podporu?

Oprávnenými žiadateľmi na pridelenie prostriedkov Nadačného fondu Živá energia spoločnosti ZSE Energia sú aj v tomto roku mimovládne neziskové organizácie, mestá, obce, školy a iné vzdelávacie inštitúcie, ústavy sociálnej starostlivosti, domovy dôchodcov, centrá voľného času a podobne.

Životná dráha fondu

Nadačný fond Živá energia je výsledkom spolupráce Nadácie Ekopolis, spoločnosti ZSE Energia, a.s., a predovšetkým ich zákazníkov z radov firiem a organizácií, ktorí majú záujem podporiť využívanie obnoviteľných zdrojov energie a vyjadriť tak svoj zodpovedný postoj k životnému prostrediu.  Zo získaných prostriedkov sa za krátky čas existencie fondu podporilo 18 projektov celkovou sumou 119 743 EUR.

Harmonogram grantového kola

  • 10. 6. 2011 – uzávierka prijímania žiadostí
  • 30. 6. 2011 – ukončenie hodnotenia žiadostí
  • jún 2011 – november 2012 – realizácia podporených projektov

Viac informácií na www.zivaenergia.sk a www.ekopolis.sk.

Kontakt: Peter Medveď, Nadácia Ekopolis

Zdroj: Západoslovenská energetika, a.s.

K téme

Bezplatné novinky z Energia.sk raz týždenne:
podmienkami používania a potvrdzujem, že som sa oboznámil s ochranou osobných údajov
Copyright © iSicommerce s.r.o. Všetky práva vyhradené. Vyhradzujeme si právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos obsahu.