Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
jadrova elektraren a oblaky
1
Otvoriť Foto TU
Otvoriť galériu
Foto: Flickr.com/Toni Rodrigo (licencia Creative Commons)
27. novembra 2012 Jadrová energia od Energia.skTASR

Prieskum: Väčšina Nemcov je za návrat k jadru

Počas dňa odpovedalo na webovej stránke najväčšieho nemeckého denníka takmer 120.000 čitateľov. Ich počet bol najmenej stonásobne väčší než pri tradičných prieskumoch verejnej mienky. V anonymnej ankete sa celých 65 % respondentov vyslovilo za návrat k jadrovej energetike. Iba tretina zaujala odmietavý postoj.

Nemci si uvedomujú dôležitosť obnoviteľných zdrojov, ale nestotožňujú sa so zdražovaním. Jochen Flasbarth, prezident Spolkovej agentúry pre životné prostredie, však oponuje. Tvrdí, že jadrová energia, ale i uhlie, sa celé desaťročia dotovali z peňazí daňovníkov. To boli výrazne vyššie náklady ako tie, čo stála transformácia na energiu z obnoviteľných zdrojov. Ľudia podľa neho pokladajú náklady za neprimerane vysoké, lebo dotácie na energiu z jadra a uhlia sa neobjavujú na účtoch za elektrinu.

Denník E15 položil na internetovej stránke čitateľom otázku Má Česká republika nasledovať nemecký príklad a vzdať sa jadrovej energie? Z 886 respondentov na ňu kladne odpovedali len 4 %, záporne 96 %.

Zdroj: TASR

K téme

Bezplatné novinky z Energia.sk raz týždenne:
podmienkami používania a potvrdzujem, že som sa oboznámil s ochranou osobných údajov
Copyright © iSicommerce s.r.o. Všetky práva vyhradené. Vyhradzujeme si právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos obsahu.