Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
temelin
1
Otvoriť Foto TU
Otvoriť galériu
letecký záber na jadrovú elektráreň Temelín Foto: TVEL/Grayling
10. augusta 2011 Jadrová energia od Energia.skSITA

Prieskum: Poliaci už nechcú jadrové elektrárne

Viac ako polovica (51 %) obyvateľov Poľska je proti výstavbe atómových elektrární v ich krajine. Vyplýva to z prieskumu agentúry TNS OBOP. Iba 35 % respondentov súhlasí s tým, aby sa v Poľsku začala vyrábať aj energia z jadra. Z celkového počtu opýtaných sa dve tretiny obávajú, že by v Európe mohlo dôjsť k podobnej katastrofa ako v ukrajinskom Černobyle.

Názory Poliakov sa zmenili po marcovej havárii v japonskej elektrárni Fukušima. Ešte pred necelými dvoma rokmi v prieskume inej agentúry bolo proti vybudovaniu prvej jadrovej elektrárne 40 percent respondentov, zatiaľ čo polovica súhlasila.

Podľa 64 % opýtaných je pravdepodobné, že v niektorej z existujúcich jadrových elektrární v Európe môže dôjsť k veľkej havárii, akou bol Černobyľ v roku 1986. Tri percentá respondentov si dokonca myslia, že takáto katastrofa určite nastane. Iba jedno percento Poliakov verí, že nie je možné, aby sa niečo podobné opakovalo.

Poľsko zatiaľ žiadnu jadrovú elektráreň nemá. So stavbou prvej začalo v 80. rokoch minulého storočia. Katastrofa v Černobyle a politické zmeny v roku 1989 však viedli k tomu, že projekt atómovej elektrárne v Žarnowci na severe krajiny zostal nedokončený. V súčasnosti sa prevažná väčšina elektriny získava spaľovaním uhlia. Vláda však plánuje, že prvá atómová elektráreň by mohla začať dodávať energiu do siete v roku 2020.

Text: ČTK, energia

K téme

Bezplatné novinky z Energia.sk raz týždenne:
podmienkami používania a potvrdzujem, že som sa oboznámil s ochranou osobných údajov
Copyright © iSicommerce s.r.o. Všetky práva vyhradené. Vyhradzujeme si právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos obsahu.