Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
13. decembra 2011 Plyn a ropa od Energia.skSITA

Prieskum: Podľa väčšiny Čechov je plyn drahý

Zemný plyn je podľa prieskumu najfrekventovanejším zdrojom vykurovania českých domácností. Ľudia, ktorí vykurujú plynom, však často nemajú prehľad o spotrebe vo vlastnej domácnosti. Najmenej zaujíma spotreba plynu v domácnosti ľudí do 30 rokov. Polovica potom pozná spotrebu len v českých korunách.

Plynárenské spoločnosti v Česku tento rok ceny plynu niekoľkokrát zvyšovali. Ako dôvod uvádzali slabý kurz koruny či zdražovanie ropy. Podľa prieskumu pre vysoké ceny plynu prešlo už na iný typ energie 9 % opýtaných, ďalších 21 % tento krok zvažuje. O prechode na iný typ energie častejšie uvažujú obyvatelia Čiech a Prahy. Ľudia pre zvyšujúce sa ceny plynu menia častejšie dodávateľa. Tento rok k inému predajcovi plynu prešlo zatiaľ cez 327.000 odberateľov, vlani za celý rok sa k tomuto kroku odhodlalo cez 84.000 klientov.

Nespokojnosť aj s cenou elektriny

Medzi obyvateľmi rastie tiež nespokojnosť pre pravidelné zdražovanie elektriny. Domácnosti si v budúcom roku za elektrinu priplatia v priemere o 3,4 % viac ako v tomto roku. Ceny sa budú líšiť podľa regiónov.

Aj vďaka tomu pristupujú domácnosti k zmene dodávateľa. 38 % uvažuje o prechode na solárnu energiu a ďalších 17 % spotrebiteľov zvažuje inštaláciu tepelného čerpadla.

Zdroj: ČTK, energia

Ilustračná snímka: SITA

K téme

Bezplatné novinky z Energia.sk raz týždenne:
podmienkami používania a potvrdzujem, že som sa oboznámil s ochranou osobných údajov
Copyright © iSicommerce s.r.o. Všetky práva vyhradené. Vyhradzujeme si právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos obsahu.