Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
1. januára 1970 Ostatné od Energia.skTASR

PRIESKUM: Obyvatelia Slovenska vnímajú rozvoj obnoviteľných zdrojov pozitívne

Greenpeace sledovala názory ľudí v krajinách Vyšehradskej štvorky – Česku, Maďarsku, Poľsku a Slovensku. Výsledky prieskumu v SR sa veľmi nelíšia od výsledkov celej V4, priblížila hovorkyňa slovenskej pobočky organizácie Lucia Szabová.

Politické stanoviská vlád V4 sú skôr skeptické k ďalšiemu výraznejšiemu rozvoju obnoviteľných zdrojov a odmietajú návrh Európskej komisie na nové záväzné ciele ich rozvoja. „Naopak, občania krajín V4 takýto rozvoj podporujú a nebránia sa ani spoločným záväzným cieľom na celoeurópskej úrovni,“ interpretuje výsledky prieskumu expert Greenpeace Slovensko pre túto oblasť Pavol Široký.

Prieskum sa uskutočnil na prelome mája a júna 2014 na vzorke vyše 2500 respondentov z krajín V4. Celkovo 80 percent z nich je presvedčených, že rozvoj obnoviteľných zdrojov energie povedie k zníženiu závislosti od dovozov energetických surovín z krajín mimo Európskej únie. Na Slovensku zastávajú takýto názor podľa Szabovej takmer tri štvrtiny opýtaných.

O tom, že k zníženiu energetickej závislosti povedie aj obmedzovanie plytvania s energiami, je presvedčených 76 percent občanov V4 a 70 percent samotných obyvateľov Slovenska.

Ešte výraznejšie sú podľa Greenpeace výsledky v oblasti podpory spoločných záväzných cieľov EÚ. Až 86 percent respondentov v krajinách V4 podporuje spoločné záväzné ciele pre rozvoj obnoviteľných zdrojov a 85 percent spoločné ciele pre oblasť znižovania spotreby energie.

Na Slovensku si podľa prieskumu až 86 percent ľudí myslí, že by sa štáty EÚ mali dohodnúť na spoločnom a záväznom vyššom cieli pre obnoviteľné zdroje energie a 82 percent podporuje rovnakú dohodu pre úspory energie, predstavila prieskum Szabová. „Až 70 percent ľudí na Slovensku vníma ako problém energetickú závislosť od Ruska,“ doplnila.

„Tieto výsledky sú v príkrom rozpore s tým, ako vidí riešenie tejto situácie slovenská vláda. Namiesto podpory vyšších cieľov pre obnoviteľné zdroje energie, úspory energie a znižovanie emisií skleníkových plynov presadzuje vláda Roberta Fica našu pokračujúcu energetickú závislosť od krajín mimo EÚ,“ uviedol Široký.

Jeho kolega Jiří Jeřábek, ktorý koordinuje kampane Greenpeace v celej strednej a východnej Európe, je presvedčený, že pre politikov by mal byť výsledok prieskumu jasným signálom k zmene odmietavého postoja k rozvoju obnoviteľných zdrojov.

Témy znižovania energetickej závislosti a energetickej bezpečnosti sa dostanú na pretras počas najbližšieho summitu EÚ, ktorý sa uskutoční 26. a 27. júna v Bruseli. Európska komisia stanovila ako základné piliere nového rámca EÚ pre klímu a energetiku do roku 2030 zníženie emisií skleníkových plynov o 40 percent pod úroveň z roku 1990, zvýšenie podielu energie z obnoviteľných zdrojov minimálne na 27 percent.

Slovensko v rámci rokovaní o tomto klimaticko-energetickom balíčku podporuje iba záväzný cieľ na zníženie emisií skleníkových plynov. Problémy má so stanovením záväzného cieľa pre obnoviteľné zdroje energie a energetickú efektívnosť. Štátny tajomník ministerstva životného prostredia Ján Ilavský minulý týždeň počas zasadnutia Rady EÚ pre životné prostredie v Luxemburgu vysvetlil, že kritérium nákladovosti, efektívnosti, ktoré presadzujú bohatšie krajiny EÚ, je pre Slovensko problematické, pretože redukčné opatrenia budú v štátoch s HDP na obyvateľa pod priemerom EÚ oveľa drahšie.

Copyright © TASR 2014

K téme

Bezplatné novinky z Energia.sk raz týždenne:
podmienkami používania a potvrdzujem, že som sa oboznámil s ochranou osobných údajov
Copyright © iSicommerce s.r.o. Všetky práva vyhradené. Vyhradzujeme si právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos obsahu.