Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
19. júla 2012 Efektívnosť v energetike od Energia.skSITA

Prieskum: Mladí ľudia by šetrili energiu skôr vypnutím TV než studenou sprchou

„Len 2 % mladých Češiek a necelé 4 % Čechov vo veku 14 až 18 rokov by bolo ochotných sa v záujme úspor energie sprchovať studenou vodou. Len každý desiaty by sa obišiel bez svojho mobilu, 15 % bez počítača, naopak viac ako polovica českých tínedžerov si dokáže ľahko predstaviť život bez televízora. Miesto jazdenia autom by však kvôli zníženiu spotreby ropy ochotne chodilo pešo alebo jazdilo na bicykli len 13 % mladých, „konštatuje správa.

Deti sú síce za úspory energie, prieskum ale ukázal, že mnoho z nich nemá ani predstavu, kde sa dá energiami šetriť a koľko vôbec stoja. „Viac ako polovica opýtaných si napríklad myslí, že najviac energie sa v rodinách spotrebuje na prevádzku domácich spotrebičov. Len niečo málo cez pätinu opýtaných vie, že doma sa najviac energie spotrebuje na vykurovanie, ale toto povedomie pomerne rýchlo rastie s vekom,“ uviedli autori prieskumu.

Čo sa týka šetrenia energiami, viac než dve tretiny žiakov napríklad uviedlo, že ich rodina odpája pri odchode na dovolenku domáce spotrebiče zo siete. Tento zvyk je rozšírený hlavne v menších obciach. Ekologickejšiemu sprchovanie dáva pred vaňou prednosť 80 % školákov z Prahy, ale len 60 % detí z malých obcí do tisíc obyvateľov.

Keď mali školáci určiť približnú cenu kilowatthodiny elektriny z troch ponúkaných možností, správnu odpoveď poznalo približne 40 % detí, ale ďalších takmer 40 % nedokázalo vybrať nič. Na otázku, aké sú priemerné ročné výdavky rodiny na vykurovanie, odpovedala správne pätina opýtaných.

Zdroj: ČTK, energia

K téme

Bezplatné novinky z Energia.sk raz týždenne:
podmienkami používania a potvrdzujem, že som sa oboznámil s ochranou osobných údajov
Copyright © iSicommerce s.r.o. Všetky práva vyhradené. Vyhradzujeme si právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos obsahu.