Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
10 € bankovka - TASR
1
Otvoriť Foto TU
Otvoriť galériu
Ilustračná snímka
20. októbra 2016 Elektrina a elektrická energia od Energia.skSITA

Prieskum: Domácnosti platia vyššie faktúry za plyn než za elektrinu

„Dôvodom vyšších platieb v prípade plynu je fakt, že ním viac domácností kúri, než je to v prípade elektriny. Na druhej strane, využitie elektriny je výrazne širšie, preto iba minimum domácností za ňu platí menej ako 12 eur mesačne, kým pri plyne je to viac ako štvrtina,“ vysvetľuje Martin Semrič zo spoločnosti MAGNA ENERGIA.

Plyn neodoberá 25 % domácností na Slovensku.

 

 

Pozn.: Jednotlivé pásma boli zvolené na základe intervalov spotreby v tarifách D1 až D4

Údaje o výške platieb i dôvodoch zmeny dodávateľa vyplynuli z prieskumu, ktorý pre spoločnosť MAGNA ENERGIA na vzorke 504 respondentov realizovala agentúra pre prieskum trhu AKO. Zber dát prebehol v mesiacoch august až september 2016.

Zmena dodávateľa

Od  júla 2007 je trh s dodávkou elektriny a plynu na Slovensku liberalizovaný a každá domácnosť má dnes právo zvoliť si svojho dodávateľa. Nové firmy, ktoré dodávajú elektrinu firmám a priemyslu, sa však do tohto segmentu nehrnú – odrádza ich prísna cenová regulácia v podobe maximálneho stropu. Cena je pritom najdôležitejším ukazovateľom, ktorý pri odbere energií ľudia na Slovensku sledujú.

Posledné roky počet zmien stagnuje. Minulý rok dodávateľa elektriny zmenilo len 2,74 % domácností, čo predstavovalo približne 60 tisíc odberných miest. V prípade plynu sa dodávateľ vlani zmenil na necelých 46 tisícoch odberných miest v kategórii domácnosti.

Práve cena bola podľa spomínaného prieskumu dôvodom na zmenu dodávateľa elektriny u 58,3 % domácností, ktoré v ostatných dvoch rokov k takémuto kroku pristúpili. V prípade plynu bola cena hlavným dôvodom až u 68,2 % domácností, ktoré prešli k inému dodávateľovi.

Podľa Úradu pre reguláciu pre reguláciu sieťových odvetví (ÚRSO) z doterajších skúseností vyplýva, že veľa odberateľov má tarify a sadzby nastavené nevýhodne a ich zmenou by mohli ušetriť značnú časť nákladov za dodávku elektriny. Ide najmä o staršie zmluvy – mnohé domácností majú toho istého odberateľa desiatky rokov. Na druhej strane aj vzhľadom na cenovú reguláciu v podobe maximálneho stropu a vzhľadom na slabý boj o zákazníka je rozdiel medzi cenníkmi a faktická úspora pri menších domácnostiach priam zanedbateľná.

Popri cene ale rozhoduje aj kvalita služieb – poradenstvo, osobný prístup, individuálna ponuka, výhodnejšie zmluvné podmienky či komplexné služby súvisiace s dodávkou elektriny. Druhým najčastejším dôvodom zmeny dodávateľa bola nespokojnosť zo službami – v prieskume ju uviedlo menej ako 15 % domácností, ktoré vymenili dodávateľa energií.

Komodita a ostatné zložky

Martin Semrič upozornil, že obdobie najvýraznejšieho znižovania jednotkových cien elektriny a plynu je už s vysokou pravdepodobnosťou za nami. Ceny energetických komodít na burze sa odrazili od dna a už niekoľko mesiacov po sebe rastú. Zatiaľ čo v máji sa na pražskej burze ceny elektriny pohybovali v priemere okolo 25 €/MWh, v septembri to už bolo okolo 32 €/MWh.

V budúcom roku sa ešte dá očakávať zlacnenie elektriny a plynu pre domácnosti o približne 10 % – vzorce ÚRSO pre výpočet maximálnych cien za elektrinu aj plyn totiž zohľadňujú minulé aritmetické priemery burzových produktov. Neskôr, keď sa do kalkulácií premietne súčasný vývoj na komoditných burzách, ale treba počítať aj so zdražovaním.

Komodita je však len jednou zo zložiek koncovej ceny elektriny či plynu. Plyn ako komodita tvorila vlani približne 60 % koncovej ceny pre domácnosti (bez DPH), ďalších viac než 34 % bola distribúcia. V prípade elektriny tvorila silová elektrina menej ako 34 % koncovej ceny (bez DPH a platby do jadrového fondu). Najvyššou zložkou ceny bola distribúcia vrátane strát.

Výsledky tohtoročnej mega-kontroly ÚRSO u distribútorov energií ale naznačujú, že ceny za sieťové služby by mohli klesnúť.

© energia.sk

K téme

Bezplatné novinky z Energia.sk raz týždenne:
podmienkami používania a potvrdzujem, že som sa oboznámil s ochranou osobných údajov
Copyright © iSicommerce s.r.o. Všetky práva vyhradené. Vyhradzujeme si právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos obsahu.