Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
Elektrina ceny dane odvod nadmerné príjmy
Foto: ilustračné, GettyImages
26. januára 2023 Elektrina a elektrická energia od Energia.skSITA

Priemysel žiada odpustiť poplatky súvisiace s prenosom a distribúciou elektriny

Asociácia priemyselných zväzov a dopravy (APZD) žiada o odpustenie poplatkov súvisiacich s prenosom a distribúciou elektriny. Zástupcovia slovenského priemyslu navrhujú, aby poplatky preplatil štát.

Tento krok by podľa nich vedel rýchlo a adresne pomôcť všetkým podnikateľských subjektom. „Platilo by to pre všetkých podnikateľov plošne, teda nebola by to štátna pomoc a nebolo by potrebné čakať na schválenie Bruselu,“ konštatuje asociácia.

Podľa jej návrhu by štát počas prvých troch mesiacov tohto roka vzal na seba tarifu za prevádzkovanie systému (TPS), straty z distribúcie elektriny, tarifu za systémové služby (TSS), ako aj prenos elektriny vrátane strát.

Predpokladane naklady by boli vo vyske 400 mil. eur na prvý štvrťrok 2023,“ doplnila. Návrh podľa zástupcov najväčších slovenských fabrík zatiaľ nemá potrebnú politickú podporu, chcú však o ňom rokovať.

Agentúra SITA požiadala o stanovisko k téme Ministerstvo hospodárstva SR.

K téme

Bezplatné novinky z Energia.sk raz týždenne:
podmienkami používania a potvrdzujem, že som sa oboznámil s ochranou osobných údajov
Copyright © iSicommerce s.r.o. Všetky práva vyhradené. Vyhradzujeme si právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos obsahu.