Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
10. októbra 2011 Efektívnosť v energetike od Energia.skSITA

Priatelia Zeme učia o energetickej sebestačnosti regiónu

Samosprávy v regióne Podpoľanie by podľa občianskeho združenia Priatelia Zeme-CEPA mohli ročne ušetriť 380 až 820 eur na každého obyvateľa, vynakladaných v súčasnosti na dovezenú energiu a palivá, ak by vedeli využiť svoj potenciál úspor tepla a elektriny a zužitkovať lokálne obnoviteľné zdroje. Ako to dosiahnuť, budú aktivisti združenia vysvetľovať na dvoch mesačných vzdelávacích kurzoch o udržateľnej energetike, ktoré dnes rozbehli v Banskej Bystrici a Ponikách. Jeden z kurzov je určený pre predstaviteľov podpolianskych samospráv a verejnosť, druhý pre študentov a pedagógov univerzít v Banskej Bystrici a vo Zvolene. „Naším dlhodobým cieľom je vytvoriť podmienky pre koordinovaný rozvoj energetiky okolo Poľany tak, aby sa zvyšovala miera energetickej sebestačnosti tohto regiónu. Štúdie, ktoré sme vypracovali pre samosprávy, potvrdzujú, že región okolo Poľany by mohol byť úplne energeticky autonómny,“ uviedol Juraj Zamkovský z Priateľov Zeme-CEPA. Dodal, že nutnou podmienkou energetickej autonómnosti regiónu bude vznik širokej adobre koordinovanej iniciatívy, ktorej členmi by mohli byť absolventi kurzov združenia.

Podobný kurz už združenie organizovalo v marci aapríli tohto roka pre pracovníkov samospráv. Pre pozitívne ohlasy sa podľa Zamkovského rozhodli rozšíriť tento druh vzdelávania aj pre univerzity vBanskej Bystrici avo Zvolene. „Zapojenie študentov aakademického sektora do praktickej podpory samospráv pri budovaní energetickej autonómie považujeme za veľmi dôležité. Svedením niekoľkých fakúlt rokujeme oďalšom rozšírení programu aj vbudúcom roku,“ uviedol Zamkovský.

Kurz pre univerzity financuje Nadácia Heinrich Böll Stiftung, kurz pre samosprávy averejnosť financuje Rozvojový program OSN cez Programu malých grantov GEF. Pre účastníkov sú kurzy bezplatné.

Región Podpoľanie, na ktorý sa Priatelia Zeme-CEPA zameriava, tvoria štyri mikroregióny okolo Chránenej krajinnej oblasti Poľana – Severné Podpoľanie, Rentar, Podpoľanie a Čiernohronský mikroregión – v ktorých sú združené samosprávy z okresov Detva, Zvolen, Banská Bystrica a Brezno.

Zdroj:© SITA

K téme

Bezplatné novinky z Energia.sk raz týždenne:
podmienkami používania a potvrdzujem, že som sa oboznámil s ochranou osobných údajov
Copyright © iSicommerce s.r.o. Všetky práva vyhradené. Vyhradzujeme si právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos obsahu.