Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
budova SPP - SITA
1
Otvoriť Foto TU
Otvoriť galériu
ilustračný záber
22. júna 2011 Plyn a ropa od Energia.skSITA

Pri vstupe o vplyv v SPP ide o viac ako 30 mld. českých korún

V hre o akcie Slovenského plynárenského priemyslu, a.s. (SPP) by malo ísť údajne o kúpu významného minoritného podielu a Energetický a průmyslový holding (EPH) by mal investovať viac ako 30 mld. CZK. Tvrdí to český portál motejlek. com. Majiteľa by však nemali meniť samotné akcie SPP, ale akcie firmy Slovak Gas Holding B.V., ktorá 49-percentý podiel v SPP vlastní. Jej akcionármi sú E.ON Ruhrgas a GDF Suez. Nemecký E.ON Ruhrgas transakciu komentovať nechce. „Ďakujeme za vaše otázky. Prepáčte, ale žiaľ nemôžeme k nim zaujať stanovisko,“ uviedol pre agentúru SITA hovorca spoločnosti E.ON Ruhrgas Kai Krischnak.

Spomenutú techniku transakcie podporuje aj vyjadrenie slovenského ministerstva hospodárstva. „Ministerstvo hospodárstva je o zámere zahraničného akcionára informované, ale na základe platných privatizačných zmlúv nepovažuje za potrebné tieto zmeny komentovať, nakoľko sa netýkajú akcionárskej štruktúry SPP, ale iba akcionárskej štruktúry zahraničného akcionára,“ reagoval ešte v utorok pre agentúru SITA šéf komunikačného oddelenia Ministerstva hospodárstva SR Robert Merva. Komentárom sa vyhli aj potenciálny kupec EPH, aj slovenský plynárenský podnik.

Spoločnosti E.ON Ruhrgas a GDF Suez vstúpili do Slovenského plynárenského priemyslu v roku 2002. Kúpna cena za 49-percentný podiel SPP bola vo výške 2,7 mld. USD. Nemecký a francúzsky investor si rozdelili po 24,5 % akcií SPP. Opciu na vstup do Slovak Gas Holdingu B.V. mal ešte ruský Gazprom, ten to však nakoniec nevyužil. Štát prostredníctvom Fondu národného majetku SR vlastní majoritný 51-percentný podiel, vykonávateľom akcionárskych práv je Ministerstvo hospodárstva SR.

Energetický a průmyslový holding zahŕňa viac ako dvadsať podnikov v oblasti výroby elektriny a tepla, distribúcie tepla, obchodu s elektrinou, energetických montáží a ďalších súvisiacich oblastí. Akcionármi holdingu sú skupina PPF a PPF Partners (40 %), J&T prostredníctvom private equity štruktúr (40 %) a podnikateľ Daniel Křetínský (20 %).

Zdroj:(c) SITA

K téme

Bezplatné novinky z Energia.sk raz týždenne:
podmienkami používania a potvrdzujem, že som sa oboznámil s ochranou osobných údajov
Copyright © iSicommerce s.r.o. Všetky práva vyhradené. Vyhradzujeme si právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos obsahu.