Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
Centrum cirkulárnej ekonomiky zamerané na spracovanie odpadov
1
Otvoriť Foto TU
Otvoriť galériu
Foto: ilustračné, GettyImages
20. júla 2020 Efektívnosť v energetike od Energia.skSITA

Pri Trnave by malo vyrásť centrum na spracovanie odpadov za 190 miliónov eur

Ročne bude môcť spracovať až 230-tisíc ton odpadov pochádzajúcich prevažne z Trnavského kraja. Spoločnosť v zverejnenom zámere uvádza náklady na výstavbu 190 miliónov eur.

Začiatok výstavby centra predpokladá v polovici roka 2023, so začiatkom jeho prevádzky ráta v roku 2027. Prácu by v trojzmennej prevádzke malo nájsť až 200 ľudí.

Centrum bude pozostávať z prevádzky na dotriedenie vybraných zložiek odpadu z komunálnej a priemyselnej sféry s kapacitou 30-tisíc ton ročne, výskumného centra, vzdelávacieho centra a zariadenia na energetické zhodnocovanie komunálneho a priemyselného odpadu spaľovaním s kapacitou 200-tisíc ton ročne.

Výroba tepla aj energie

Energetické zhodnocovanie odpadu bude spojené s výrobou a dodávkou tepla pre odberateľov v okolí, a elektrickej energie, ktorá bude dodávaná do distribučnej siete.

V Trnave a okolí odpady momentálne len ukladajú na skládku, Európska únia pritom tlačí na zníženie objemu skládkovania odpadu na 10 percent do roku 2035.

Zhodnotenie odpadov

Jedným z riešení môžu byť centrá cirkulárnej ekonomiky, ktorých cieľom by malo byť predovšetkým materiálové zhodnotenie odpadov. To znamená, že len odpad, ktorý nie je možné recyklovať alebo inak zhodnotiť, bude využitý ako palivo na výrobu elektriny a tepla,“ uvádza spoločnosť v zámere, ktorý bol vypracovaný pre posudzovanie vplyvov na životné prostredie (EIA).

Spoločnosť má v blízkosti Trnavy v katastrálnom území obce Zavar k dispozícii pozemok s rozlohou 4,3 hektára. Zo zámeru vyplýva, že zo Slovenským pozemkovým fondom rokuje o kúpe ďalšieho pozemku, Centrum cirkulárnej ekonomiky však dokáže postaviť aj na tom, ktorý už má vo vlastníctve.

Skupina spoločností ewia má ambíciu postaviť na Slovensku až päť Centier cirkulárnej ekonomiky, prvé by malo byť v Šali. Výstavbu centier bude financovať investičná spoločnosť Wood & Company.

K téme

Bezplatné novinky z Energia.sk raz týždenne:
podmienkami používania a potvrdzujem, že som sa oboznámil s ochranou osobných údajov
Copyright © iSicommerce s.r.o. Všetky práva vyhradené. Vyhradzujeme si právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos obsahu.