Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
Fotovoltika slnecná energia panely
Foto: ilustračné, GettyImages
26. júla 2023 Obnoviteľné zdroje OZESlnečná energia od Energia.skSITA

Pri Sobranciach chcú postaviť slnečnú elektráreň a batériové úložisko za 18 miliónov eur

Pri Sobranciach by mala vyrásť slnečná elektráreň a batériové úložisko. V obci Bunkovce plánuje elektráreň a úložisko postaviť za 18 miliónov eur spoločnosť ZAR. Výkon elektrárne je naplánovaný na 20 megawattov a batériového úložiska na 9 megawattov. Elektráreň by mala byť uvedená do prevádzky do konca roka 2024.

Sme vo fáze začatého procesu EIA. Elektráreň bude súčasťou skupiny a bude vyrábať elektrickú energiu primárne pre naše firmy. Najneskôr od roku 2025 chceme byť v tomto zmysle energeticky nezávislí,“ povedala mediálna zástupkyňa ZAR Lenka Kapustová.

Po nedávnych energetických šokoch už skupina nechce byť závislá od dodávok elektrickej energie z bežných zdrojov. Zvyšnú elektrickú energiu ZAR predá na trhu a nevylučuje, že zákazníkmi môžu byť aj prípadní investori v priľahlom priemyselnom parku.

Pri slnečnej elektrárni by malo vyrásť aj najväčšie batériové úložisko na Slovensku. „Dnes na Slovensku takto veľké batériové úložisko neexistuje. Počítame s tým, že časť jeho kapacity bude môcť byť využitá aj na podpornú činnosť pre energetickú prenosovú sústavu ako takú,“ dodala Kapustová.

ZAR funguje ako rodinná investičná spoločnosť, ktorá dlhodobo investuje do prémiových nehnuteľností na Slovensku. Vlastní najstarší tatranský Hotel Lomnica, Kaštieľ Pálffy a vinárstvo ViaJur v Svätom Jure pri Bratislave či Nemocnicu Malacky.

K téme

Bezplatné novinky z Energia.sk raz týždenne:
podmienkami používania a potvrdzujem, že som sa oboznámil s ochranou osobných údajov
Copyright © iSicommerce s.r.o. Všetky práva vyhradené. Vyhradzujeme si právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos obsahu.