Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
14. októbra 2015 Plyn a ropa od Energia.skTASR

Pri slovensko-poľskom plynovode sa práce sústreďujú na projektovú dokumentáciu

Ďalšie práce sú podľa jeho informácií spojené s územným konaním, vydaním územného rozhodnutia, s detailným inžinieringom projektu, ako aj so stavebným konaním a vydaním stavebného rozhodnutia.

„Našu činnosť smerujeme k tomu, aby bol plynovod pripravený do komerčnej prevádzky v roku 2019, pričom takéto zavŕšenie projektu je podmienené rozhodnutím o realizácii stavby, ktoré bude prípadne prijaté až po dokončení súčasnej etapy,“ povedal.

Štúdia uskutočniteľnosti podľa neho ukázala, že projekt je technicky realizovateľný a za predpokladu splnenia určitých podmienok, ako je napríklad dostatočný záujem trhu a spolufinancovanie zo zdrojov EÚ, bude mať pozitívne dosahy na zúčastnené krajiny ako celky.

Zdôraznil, že poľsko-slovenské plynovodné prepojenie je spolu so slovensko-maďarským plynovodom dôležitou súčasťou plánovaného severojužného koridoru, ktorý má strategický význam pre celú EÚ a posilňuje energetickú bezpečnosť Slovenska, aj regiónu.

Predpokladom pre vybudovanie kompletného severojužného koridoru, ktorého súčasťou bude aj SK-PL plynovod, je podľa Chuguryana prepojenie poľského LNG terminálu Świnoujście (s možným zdrojom dodávok z nórskeho pobrežia cez baltické potrubie) s plánovaným LNG terminálom na chorvátskom ostrove Krk (Adria LNG). Súčasťou koridoru budú mnohé medzinárodné aj domáce plynovody s novými aj existujúcimi trasami vo všetkých krajinách v regióne, ako napríklad Slovensko, Poľsko či Maďarsko.

„Medzi hlavné prínosy projektu patrí diverzifikácia zdrojov a trás, stabilita a bezpečnosť dodávok nielen pre zúčastnené krajiny, ale aj pre celý región,“ zdôraznil.

Slovensko-poľský plynovod podľa jeho slov diverzifikuje plynárenské trasy a významným spôsobom prispeje k energetickej bezpečnosti Európy. Ďalšia cezhraničná kapacita zvýši tiež likviditu trhu s plynom a posilní hospodársku súťaž v regióne.

„Začiatok výstavby, rovnako ako následné vyhlasovanie tendrov na realizátora stavby, či na dodávateľa potrubného a iného materiálu, sú podmienené vypracovaním detailnej projektovej dokumentácie. Pritom jednotlivé kroky musia byť samozrejme koordinované v obidvoch prepravných spoločnostiach. Jedným z takýchto krokov je aj spoločné rozhodnutie Eustreamu a poľskej spoločnosti Gazsystem o realizácií investície. Toto rozhodnutie bude podmienené záväzným záujmom účastníkov trhu o prepravné kapacity, ako aj výškou finančnej podpory EÚ pre samotnú realizáciu,“ dodal hovorca spoločnosti Eustream.

Eustream je prevádzkovateľom prepravnej siete zemného plynu v SR. Jeho hlavným poslaním je preprava zemného plynu na Slovensko a cez jeho územie na európske trhy. Vlastní a prevádzkuje vysokotlakový prepravný systém, ktorý pozostáva zo štyroch až piatich paralelných potrubí v celkovej dĺžke viac ako 2332 km a štyroch kompresorových staníc s celkovým inštalovaným výkonom viac ako 550 MW.

Copyright © TASR 2015

K téme

Bezplatné novinky z Energia.sk raz týždenne:
podmienkami používania a potvrdzujem, že som sa oboznámil s ochranou osobných údajov
Copyright © iSicommerce s.r.o. Všetky práva vyhradené. Vyhradzujeme si právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos obsahu.