Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
Ropná plošina Sachalin
1
Otvoriť Foto TU
Otvoriť galériu
Ilustračná snímka: Potopenie ropnej plošina pri Sachaline. Foto: SITA/AP Photo/Arktikmorneftegazrazvedka.
19. decembra 2011 Plyn a ropa od Energia.skSITA

Pri Sachaline sa potopila ropná plošina

Plošina sa nachádzalo v Ochotskom mori a ťažila ropu pre spoločnosť Gazprom. Jej prevádzkovateľom bola spoločnosť Arktikmorneftegazrazvedka (AMNGR).

Plošinu vliekla ťažná loď do prístavu, no dostala sa do búrky. Pri nešťastí neunikla žiadna ropa, havária ale vrhá zlé svetlo na ťažbu ropy v Rusku.

„Plošina sa prevrátila asi 200 kilometrov od pobrežia ostrova Sachalin o 12:45 miestneho času (02:45 SEČ),“ oznámilo v nedeľu (18.12.) ministerstvo. Na miesto nešťastia okamžite vyslali helikoptéry a prieskumné lietadlá, ktoré hľadajú ďalších ľudí. Prezident Dmitrij Medvedev nariadil, aby záchranárom poskytli všetku potrebná pomoc.

„Od začiatku operácie sme zachránili 14 ľudí, bohužiaľ ďalších 16 je mŕtvych a ešte 37 nezvestných,“ uviedla agentúra ITAR-TASS s odvolaním sa na námorný úrad. Oblasť pátrania po nezvestných sa vzhľadom na silný vietor medzitým podstatne rozšírila. Prípad sa vyšetruje ako porušenie pravidiel bezpečnej plavby so spôsobením smrti dvoch a viac osôb.

Podľa expertov bolo rizikom už samo vlečenie plošiny v búrlivom decembrovom počasí, namiesto aby operáciu odložili na leto. Podľa denníka Kommersant sa najmenej polovica ľudí na plošine nemala vôbec nachádzať, pretože počas premiestňovania zohrávali len úlohu cestujúcich, a to predpisy zakazujú. Organizátori transportu však z neznámych príčin nenajali na prepravu personálu osobnú loď.

Rusko je najväčším producentom energií na svete a najvýznamnejším dodávateľom ropy, ktorý stojí mimo Organizáciu krajín vyvážajúcich ropu (OPEC). Krajina sa teraz snaží urýchliť prieskum nálezísk ropy a zemného plynu v pobrežných oblastiach, čím si chce vynahradiť dlhodobý pokles ťažby z pevninských vrtov.

„Nejde tu o žiadnu ekologickú hrozbu, plavidlo so sebou malo minimum paliva, pretože ju ťahali dve vlečné lode,“ povedal podľa agentúry Reuters hovorca AMNGR.

Zdroj: ČTK, energia

Ilustračná snímka: SITA/AP Photo

K téme

Bezplatné novinky z Energia.sk raz týždenne:
podmienkami používania a potvrdzujem, že som sa oboznámil s ochranou osobných údajov
Copyright © iSicommerce s.r.o. Všetky práva vyhradené. Vyhradzujeme si právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos obsahu.