Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
Plynovod - EK
1
Otvoriť Foto TU
Otvoriť galériu
Plynovodné potrubie
7. septembra 2015 Plyn a ropa od Energia.skSITA

Pri riešení krízy v dodávkach plynu bude inšpiráciou rok 2009

Dosiaľ najväčšiu plynovú krízu Slovensko zažilo v januári 2009, keď uprostred vykurovacej sezóny došlo na 11 dní k úplnému zastaveniu dodávok zemného plynu z Ruska do Európy kvôli sporom medzi Moskvou a Kyjevom. Vlani v júni Gazprom tiež obmedzil dodávky pre Ukrajinu, ktoré sa obnovili až na základe tzv. zimnej dohody sprostredkovanej Bruselom.

Začiatkom septembra 2014 sa spustil reverzný tok prostredníctvom tzv. vojanského plynovodu  O pár dní na to začalo na Slovensko aj do iných krajín EÚ prúdiť z Ruska menej plynu než bol nominovaný objem. K plným dodávkam sa Gazprom vrátil až po polroku – v marci 2015.

Ani v súčasnosti Kyjev neodoberá plyn priamo od Gazpromu a obnovenie dodávok počas zimy ešte nemá isté. Vláda sa tento týždeň pozrie na aktuálny stav slovenského plynárenstva a pripomenie si postupy pri krízových situáciách.

Legislatívne túto problematiku upravuje najmä zákon o energetike a tiež vyhláška ministerstva hospodárstva z decembra 2012. Na európskej úrovni oblasť bezpečnosti dodávok plynu rieši nariadenie z roku 2010, kde však Komisia chystá novelizáciu. Tá by mala zohľadniť výsledky záťažových testov z leta 2014 aj verejnej konzultácie, ktorá prebehla začiatkom tohto roka.

Od varovania po nulový odber

Úrovne krízovej situácie v plynárenstve sa u nás rozlišujú na včasné varovanie, pohotovosť a stav núdze. V praxi sa u odberateľov následne uplatňujú:

  • Obmedzujúce odberové stupne pre odberateľov, u ktorých viac ako 50 % ročného odberu plynu nezávisí od vonkajšej teploty ovzdušia;
  • Vykurovacie krivky v prípade, že viac ako 50 % ročného odberu závisí od vonkajšej teploty ovzdušia;
  • Havarijný odberový stupeň je špecifickým stupňom, ktorého využitie sa predpokladá len v extrémnych podmienkach a predstavuje nulový odber plynu pre všetkých odberateľov plynu na Slovensku.

Podľa zákona o energetike sú plynárenské spoločnosti povinné zabezpečiť dodávku plynu – t.j. štandard bezpečnosti dodávok plynu – pre určené kategórie odberateľov aj pre prípad úplného prerušenia dodávky z územia tretích štátov v období od 1.11. – 31.3.

MH SR vydalo k 31. marcu 2015 rozhodnutia, ktorými určilo spôsob zabezpečenia štandardu bezpečnosti dodávok plynu na obdobie od 1. novembra 2015 do 31. marca 2016. Týkajú sa 9 dodávateľov plynu, z ktorých niektorí zmluvne preniesli zodpovednosť za štandard bezpečnosti dodávok plynu na iného účastníka trhu, ako aj prevádzkovateľa distribučnej siete.

Zaužívaný štáb a koordinácia

Počas krízy začiatkom roka 2009 sa podľa ministerstva osvedčilo vytvorenie krízového štábu, ktorého súčasťou boli zástupcovia MH SR, ministerstva zahraničia, ÚRSO, Štátnej energetickej inšpekcie (v súčasnosti už Slovenská obchodná inšpekcia), plynárenských spoločností (dodávatelia, prevádzkovatelia prepravnej resp. distribučnej siete a zásobníkov, ako aj spoločností zo sektora elektroenergetiky, predovšetkým z dôvodu možného priameho dopadu krízy v zásobovaní plynom na prenosovú sústavu a dodávku elektriny.

Najväčším prínosom však mala byť priama koordinácia činností zainteresovaných subjektov a priama informovanosť jednotlivých subjektov o aktuálnej situácii. Preto sa v prípade opakovania krízovej situácie chce ministerstvo vrátiť k osvedčenému modelu krízového štábu za účasti predstaviteľov štátnej správy a účastníkov trhu s plynom.

© energia.sk

K téme

Bezplatné novinky z Energia.sk raz týždenne:
podmienkami používania a potvrdzujem, že som sa oboznámil s ochranou osobných údajov
Copyright © iSicommerce s.r.o. Všetky práva vyhradené. Vyhradzujeme si právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos obsahu.