Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
bioplynova stanica
1
Otvoriť Foto TU
Otvoriť galériu
bioplynova stanica Foto: Západoslovenská energetika
18. júna 2012 Plyn a ropa od Energia.skSITA

Pri Liptovskom Mikuláši by mala vyrásť bioplynka

Pri Liptovskom Mikuláši by mala vyrásť ďalšia bioplynová stanica. Výstavba bioplynky si vyžiada 3,3 mil. eur. „Dôvodom realizácie stavby je dostatok vstupného biologického materiálu a možnosť dodávať elektrickú energiu do distribučnej siete blízkeho 22 kilovoltového vzdušného vedenia,“ zdôvodnila svoje plány spoločnosť vo svojom investičnom zámere, ktorý už predložila na posúdenie vplyvov na životné prostredie (EIA).

Bioplyn, vďaka ktorému sa bude v bioplynovej stanici vyrábať elektrina a teplo, chce investor produkovať takzvanou mokrou fermentáciou z organických hmôt vzniknutých poľnohospodárskou výrobou. Bioplynovú stanicu chce investor umiestniť v obecnom poľnohospodárskom areáli. „Bioplynová stanica je zariadenie a stavba poľnohospodárskeho typu, teda objekt bioplynovej stanice nebude pôsobiť rušivým dojmom na okolie,“ myslí si investor. S výstavbou chce začať koncom tohto roka, pričom ukončenie výstavby je naplánované o rok neskôr.

Podľa dostupných údajov je na Slovensku v prevádzke dvadsať zväčša poľnohospodárskych bioplynových staníc s celkovým inštalovaným výkonom takmer 17 megawattov.

Zdroj: SITA, energia

K téme

Bezplatné novinky z Energia.sk raz týždenne:
podmienkami používania a potvrdzujem, že som sa oboznámil s ochranou osobných údajov
Copyright © iSicommerce s.r.o. Všetky práva vyhradené. Vyhradzujeme si právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos obsahu.