Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
Vodná elektráreň - istockphoto
1
Otvoriť Foto TU
Otvoriť galériu
Foto: istockphoto (licencia pre energy online
9. mája 2012 Obnoviteľné zdroje OZE od Energia.skSITA

Pri Liptovskom Jáne chcú postaviť malú vodnú elektráreň

Pri Liptovskom Jáne na rieke Váh zrejme vyrastie malá vodná elektráreň. Výstavba by si mala vyžiadať od troch do štyroch miliónov eur, podľa toho, pre aký variant výstavby sa investor rozhodne. Projekt už predložil na posúdenie vplyvov na životné prostredie (EIA).

Spoločnosť chce postaviť malú vodnú elektráreň buď haťového typu, alebo derivačného. V prvom prípade by elektráreň ročne vyprodukovala viac ako 4.300 MWh elektriny, v druhom 2.500 MWh. S výstavbou malej vodnej elektrárne chce investor začať už v tomto roku. Ukončenie je naplánované o dvanásť až štrnásť mesiacov neskôr. S produkciou elektriny chce investor začať v roku 2014.

Na Slovensku sa chystá výstavba sedemnástich malých vodných elektrární. Slovenský vodohospodársky podnik, š.p. už uzatvoril so žiadateľmi o riečne profily nájomné zmluvy. Predpokladaný inštalovaný výkon uvedených malých vodných elektrární predstavuje spolu približne 13 MW.

Podľa poslednej koncepcie využitia hydroenergetického potenciálu vodných tokov SR, ktorú schválila ešte pred rokom vláda Ivety Radičovej, malé vodné elektrárne by mali do roku 2015 vyprodukovať 450 GWh elektriny za rok. Do roku 2030 by mal objem elektriny, ktorú vyprodukujú, ešte vzrásť, a to až na 850 gigawatthodín za rok. V súčasnosti vyrobia malé vodné elektrárne približne 300 gigawatthodín elektriny.

Zdroj: SITA, energia

K téme

Bezplatné novinky z Energia.sk raz týždenne:
podmienkami používania a potvrdzujem, že som sa oboznámil s ochranou osobných údajov
Copyright © iSicommerce s.r.o. Všetky práva vyhradené. Vyhradzujeme si právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos obsahu.