Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
Kukurica - biomasa
1
Otvoriť Foto TU
Otvoriť galériu
Kukuričné pole (biomasa) - ilustračná foto. Zdroj: Flickr.com / snake.eyes (licencia Creative Commons)
7. decembra 2011 Obnoviteľné zdroje OZE od Energia.skSITA

Pri Dunajskej Strede chcú postaviť bioplynovú stanicu

V dunajskostredskom okrese pravdepodobne vyrastie nová bioplynová stanica. „Vysoké tempo rastu cien ropy a zemného plynu rozkrútilo kolotoč hľadania alternatívnych zdrojov energie. Aj na výrazne plynofikovanom Slovensku sme sa začali obzerať po iných možnostiach získania energie. Pozornosť sa zameriava na síce známe a vyskúšané technológie produkcie elektriny a tepla, ale u nás málo využívané,“ zdôvodnil svoje plány investor vo svojom zámere, ktorý už predložil na posúdenie vplyvov na životné prostredie (EIA).

Postaviť bioplynovú stanicu plánuje postaviť na hospodárskom dvore bývalého poľnohospodárskeho družstva v obci Mad. Bioplynová stanica s inštalovaným výkonom zhruba 1 MW bude produkovať elektrickú energiu a teplo prostredníctvom spaľovania bioplynu vyrábaného z hnoja, hnojovice, či kukurice. Ročne by mala bioplynka spracovať sedemnásť tisíc ton živočíšnych a poľnohospodárskych produktov. S výstavbou stanice chce spoločnosť začať v prvom štvrťroku budúceho roka, pričom ukončenie výstavby je naplánované o rok neskôr.

Výstavba bioplynových staníc na Slovensku sa stala populárna. Spoločnosti, ktoré dali svoje investičné zámery na posúdenie štátnym orgánom, majú záujem stavať bioplynové stanice produkujúce elektrinu a teplo prostredníctvom spaľovania biomasy najmä z poľnohospodárskej produkcie, ale aj spaľovaním kuracieho trusu či prasacej hnojovice.

Ďalšie bioplynové stanice by mali vyrásť v Humennom, Hlohovci, v obci Kamenica nad Cirochou, pri Moldave nad Bodvou, pri Rimavskej Sobote, či v Medzilaborciach.

Zdroj: SITA, energie

K téme

Bezplatné novinky z Energia.sk raz týždenne:
podmienkami používania a potvrdzujem, že som sa oboznámil s ochranou osobných údajov
Copyright © iSicommerce s.r.o. Všetky práva vyhradené. Vyhradzujeme si právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos obsahu.