Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
15. augusta 2011 Plyn a ropa od Energia.skSITA

Pri Cíferi možno vzniknú zásobníky ropy

Investor z Rakúska by chcel postaviť tri veľké zásobníky ropy v blízkosti oce Cífer. Obecní poslanci boli v júni ešte proti stavbe, no v júli dali zmene územného plánu v prospech investície zelenú. Obec by mohla získať ročne na daniach za zásobníky viac ako 100-tisíc eur.

Poslancom sa spočiatku nepozdávalo umiestnenie zásobníkov v blízkosti rodinných domov. Podľa starostu Maroša Sagana to bolo neprijateľné predovšetkým pre obavy zo znečisťovania ovzdušia. Investor, ktorého záujmy v Cíferi zastupuje podnikateľ Peter Stanko, súhlasil s posunutím trojice zásobníkov tak, aby bol najbližší najmenej 700 metrov od domov.

Každý z trojice zásobníkov má mať kapacitu minimálne 100-tisíc metrov kubických ropy alebo ropných produktov. Investor by tak prispel do obecného rozpočtu každoročne sumou 120-tisíc eur a išlo by tak o najväčšieho miestneho daňovníka v obci. Okrem toho by spoločnosť vytvorila približne 60 pracovných miest v trojzmennej prevádzke.

Obecné zastupiteľstvo v Cíferi si však napriek súhlasu so začiatkom procesu zmeny územného ponechalo poistku na zastavenie celého projektu. Podľa sprostredkovateľa investície Petra Stanka, sa  investor pre Cífer zatiaľ ešte definitívne nerozhodol. Vo výhľade má totiž aj iné lokality do 150 kilometrov od Bratislavy.

Zdroj: SITA, energia

K téme

Bezplatné novinky z Energia.sk raz týždenne:
podmienkami používania a potvrdzujem, že som sa oboznámil s ochranou osobných údajov
Copyright © iSicommerce s.r.o. Všetky práva vyhradené. Vyhradzujeme si právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos obsahu.