Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
+
Foto: ilustračné, GettyImages
7. decembra 2022 Ostatné od Energia.skSITA

Prezidentka podpísala novelu zákona o energetike, výrobcovia budú platiť odvod z nadmerných príjmov

Prezidentka SR Zuzana Čaputová v stredu podpísala novelu zákona o energetike, ktorá pre výrobcov elektriny zavádza povinnosť platiť odvod z nadmerných príjmov. O legislatíve rokovala Národná rada SR v skrátenom režime.

Predmetom odvodu je nadmerný príjem, ktorým je kladný rozdiel medzi trhovým príjmom a stropom trhového príjmu. Ministerstvo hospodárstva SR ho stanovilo na 90 % nadmerného príjmu. Odvodové obdobie bude od decembra tohto roku do konca roku 2024.

Nariadenie Európskej únie

Novela reaguje na nariadenie Európskej únie, podľa ktorého majú členské štáty povinnosť zaviesť dočasné vnútroštátne opatrenie týkajúce sa uplatňovania stropu trhových príjmov výrobcov z predaja elektriny a prerozdelenie nadmerných príjmov koncovým odberateľom elektriny.

Veľkoobchodné ceny elektriny a plynu priamo ovplyvňujú tvorbu maloobchodných cien elektriny. Predaj elektriny za trhové ceny vyššie ako sú reálne výrobné ceny umožňuje vybraným výrobcom vrátane sprostredkovateľov generovať v súčasnej situácii vysokých cien elektriny na veľkoobchodných trhoch nadmerné príjmy,“ uvádza ministerstvo.

Reštriktívne opatrenia

Novela zákona tiež reaguje na reštriktívne opatrenia s ohľadom na konanie Ruska na Ukrajine, týkajúce sa uvalených sankcií na ruskú ropu dodanú na Slovensko ropovodom a ropné výrobky vyrobené z tejto ropy, alebo ich ďalší predaj do iných členských štátov alebo do tretích krajín.

Stanovuje povinnosť označovania ruskej ropy dodanej na naše územie ropovodom a ropných výrobkov vyrobených z takejto ropy, ako aj povinnosť vedenia evidencie nakladania s takto označenými výrobkami.

Inštitút krízovej regulácie

Schválená legislatíva zároveň zavádza nový inštitút tzv. krízovej regulácie. Upravuje postup a podmienky pre uplatnenie cenovej regulácie za regulované činnosti v tepelnej energetike určením limitu nárastu ceny, ktorý určí vláda nariadením.

Taktiež rozširuje použitie zákona o poskytovaní dotácií v pôsobnosti Ministerstva hospodárstva SR o poskytovanie dotácií na pokrytie rozdielu cien tepla.

K téme

Bezplatné novinky z Energia.sk raz týždenne:
podmienkami používania a potvrdzujem, že som sa oboznámil s ochranou osobných údajov
Copyright © iSicommerce s.r.o. Všetky práva vyhradené. Vyhradzujeme si právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos obsahu.